Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ve Çin, APEC Zirvesi’ne iki farklı vizyon sundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve Çin Devlet Başkanları, Vietnam’ın Da Nang kentinde, dün başlayan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde iki farklı vizyon sundu. ABD Devlet Başkanı Donald Trump, “Önce Amerika” vizyonunu savunurken, Çinli mevkidaşı Şi Cinping, “Dönüşü olmayan küreselleşme dalgası” vizyonunu savundu.

Çin’in en güçlü Devlet Başkanı Cinping ve ABD’de her geçen gün halk desteğini yitiren Trump, zirvede konuşmalar gerçekleştirirken, Trump, APEC ülkelerine dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisini zayıflatma ithamı yönelttiği konuşmasında, Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) bazı uygulamalar nedeniyle ABD’nin çıkarlarının zedelendiğini söyledi. “ABD, adil olmayan ve kapalı ticarete ve fikri mülkiyetlerin çalınmasına göz yummayacaktır” diyen Trump, “Bundan sonra ABD’nin istismar edilmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. WHO’yu özgür ticarete yönelik ihlallere göz yummakla suçlayarak, “Ben her zaman Amerika’ya öncelik vereceğim. Bu salonda bulunanlardan da kendi ülkelerine öncelik vermelerini rica ediyorum. Maalesef, uzun zamandır ve değişik mekanlarda bunun aksi yaşanıyor” dedi.

ABD’nin uzun zamandır programlı olarak ve kısıtlı şartlarla ekonomisini dünyaya açtığını ifade eden Trump, “Gümrük tarifelerini büyük oranda düşürerek, bu konudaki engelleri kaldırdık. Yabancı malların ülkemizde serbestçe dolaşımına izin verdik” şeklinde konuştu.

Trump’tan hemen sonra söz alan Çin Devlet Başkanı Cinping ise Zirve’de yaptığı konuşmada, tamamen farklı konulara temas etti.

“Geri dönüşü olmayan tarihi bir yürüyüş”

Ticari faaliyetlere daha az şartlar getiren Çin’in, dünya ticaretinde olumlu bir rol oynadığına değinen Cinping, 30 yıl içinde Çin’i fakirlikten çıkararak dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olmasını sağlayan küreselleşmeyi savunarak, küreselleşme hamlesini, “Geri dönüşü olmayan tarihi bir yürüyüş” olarak niteledi. Ticari dengenin gözetilmemesi, iş kaybı yaşanması ve toplumsal eşitliğin gözetilmemesi gibi konularda görüş ayrılıkları olduğunu doğrulayan Cinping, buna karşın özgür ticaret felsefesinin “Daha fazla açılım, daha fazla denge ve daha fazla adalet” getireceğini vurguladı.

Cinping’in APEC Zirvesi’ndeki konuşmasından önce Çin tarafından yapılan açıklamada, ABD’den mali pazarların yabancı şirketlere daha fazla açılarak, getirilen kısıtlamaların kaldırılması talep edildi. Bu taleplerin sadece Çin’in değil, ABD’deki kısıtlamalardan şikayetçi olan bütün ticari şirketlerin talebi olduğu vurgulandı.

Trump’tan, adil ticaret çıkışı

ABD Başkanı Donald Trump, Zirve’de yaptığı açıklamada, APEC Zirvesine katılan üst düzey siyasiler ve iş adamlarına, yeni bir teklif sunarak, adil karşılıklı ticaret ilkelerine uyan ülkelere ikili ticari ilişkiler kurulması önerisinde bulundu. Trump, konuşmasında, “ABD bir başka ülkeyle ya da kişilerle ticari ilişkilere başladığında, bizim uyduğumuz gibi onlarında adil ticaret ilkelerine uymasını bekleyeceğiz” dedi.

Trump, konuşmasında, ayrıca, ABD’nin Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması’ndan (TPP) desteğini çektiğini açıklayarak, Kanada ve Meksika gibi Kuzey Amerika ülkeleriyle yeni bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlama vaadinde bulundu.

Zirveye Japonya ve Rusya’da katıldı

APEC Zirvesi’ne, dünya siyaseti ve ticaretinin önemli ülkelerinden Japonya ve Rusya gibi merkezi ülkelerin Devlet Başkanları da katıldı. Zirve’de Devlet Başkanları’nın yanı sıra, APEC bölgesinin çeşitli ülkelerinden Başbakanlar da iştirak etti.