Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD-Çin görüşmeleri bugün başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

Çin ve ABD arasında daha önce ertelenmiş olan üst düzey güvenlik görüşmeleri bugün başlayacak.

Washington yönetimi bugün, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ay sonunda Arjantin’deki G-20 Zirvesi’nin oturum aralarında yapacakları görüşmeden 3 hafta önce gerilimi azaltma umuduyla üst düzey 2 Çinli yetkili ile bir araya gelecek.

İki liderin zirvesinden önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Jim Mattis ile Çin Savunma Bakanı Wei Fengh ve Çin Politbüro üyesi Yang Jiechi bir araya gelecek.

İki devlet başkanı tarafından kararlaştırılan ABD-Çin ilişkilerini yeniden canlandırma çabaları bağlamında yapılan bu görüşme, Nisan 2017’deki ilk görüşmenin ardından, 2. Diplomatik ve Güvenlik Diyaloğu toplantısı olacak.

Trump ve Şi, Nisan 2017’de Florida’da yapılan zirvede Diplomatik ve Güvenlik Diyaloğu görüşmelerini başlatırken Trump, konuşmasının sonunda Çinli mevkidaşı ile dostluk ilişkisi kurduğunu belirtmişti.

Geçtiğimiz Ekim ayının başında Mike Pence, Çin’i teknoloji casusluğu yapmanın yanı sıra bölgede yayılma politikası yürütmek, dini ve kamusal özgürlüklere engel olmak ve seçimlere müdahale etmekle suçlamıştı. Yaşananların ardından analistler bu durumu yeni bir soğuk savaş olarak tanımladı.

ABD’nin Pekin Büyükelçisi Terry Branstad Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Çin ile sonuç elde etmeyi hedefleyen yapıcı bir ilişki istiyoruz. ABD, Çin’i kapsamaya çalışmıyor. Biz adalet ve karşılıklı ilişki istiyoruz” dedi.

Diplomatlar diyaloğun, Güney Çin Denizi’nin askersizleştirilmesi, insan hakları, ABD’de bulunan ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan fentanilin gibi önemli konulara çözüm getirmesi gerektiğini ifade etti.