Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, DEAŞ’a karşı Bağdat-SDG ittifakı kuruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li üst düzey bir askeri heyetin, Arap ve Kürt savaşçılardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Irak savaş uçakları, Suriye topraklarındaki DEAŞ mevzilerini vurdu. Çok sayıda DEAŞ üyesinin öldüğü saldırı sonrası ABD’nin terör örgütüne karşı Bağdat ve SDG arasında bir ittifak kurmak istediğine dair açıklamalarda son günlerde bölgede en çok konuşulan konular arasında.

Kasiyun haber ajansında yer alan habere göre, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri generalleri ile SDG yetkilileri arasında bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Uluslararası Koalisyon tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, ABD’li askeri heyetin SDG kontrolündeki bölgeleri, Fırat havzasında devam eden askeri operasyonları yerinde denetleme amacıyla ziyaret ettiği bildirildi.

Irak ordusu DEAŞ mevzilerini vurdu

Irak ordusunun devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Bağdat’a ait savaş uçaklarının Suriye’de bulunan bazı DEAŞ mevzilerini vurduğu kaydedildi. Açıklamada, “Irak Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı’nın talimatıyla, orduya ait F-16 savaş uçakları, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne ait bazı mevzileri imha etti” ifadeleri kullanıldı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, DEAŞ terör örgütünün Irak topraklarını tehdit etmesi halinde her türlü çalışmaların yapılacağını söylemişti.

Önemli nokta DEAŞ’tan geri alındı

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yayınlana haberde, SDG kuvvetlerinin, Irak ordusuna ait savaş uçaklarının da katkısıyla Deyr-i Zor kentinin doğusunda bulunan el-Bağuz beldesini DEAŞ terör örgütünden ele geçirdiği bildirildi.

18 militan öldürüldü

Çatışmalarda 18 DEAŞ üyesinin öldürüldüğü bilgisi verilirken, koalisyon uçaklarının 24 saat boyunca bölgede bombardımanlar düzenlediği ifade edildi.

SOHR, Cumartesi günü yayınladığı bir haberde ise SDG militanlarının Deyr-i Zor’un doğusunda Irak sınırına yakın bölgede bulunan DEAŞ kontrolündeki son bölgeleri ele geçirmek amacıyla operasyon hazırlıklarını sürdürdüğünü aktarmıştı. Haberde, SDG militanlarının DEAŞ’a karşı operasyonlarını Irak ordusu ile koordineli bir şekilde yürüteceği kaydedilmişti.

Irak Başbakanı İbadi, 2017’nin Aralık ayında, hükümet güçlerinin DEAŞ terör örgütüne karşı zafer kazandığını ve örgütün Irak’taki varlığının bitirildiğini ilan etmişti.