Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, DEAŞ’ın dönüşümü konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, dün Washington’da yapılan uluslararası bir konferansta, DEAŞ terör örgütünün, Suriye ve Irak’taki hezimetleri ile gelişip, uyum sağladığını vurgulayarak, merkezi cihad örgütlenmesinden bireysel harekete dönüştüğünü, bunun da örgütü daha yaygın ve tehlikeli bir hale getirdiği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’nin terörle mücadele diplomasisinin koordinatörü Nathan Sills, gazetecilere verdiği demeçte, “Savaş alanında DEAŞ’a karşı zafer elde ettik. DEAŞ ise zaferlerimize adapte oldu. Savaş hiç bitmedi, sadece yeni bir evre başladı. Askeri bir gayretle, giderek daha sivil ve baskıcı çabalara doğru ilerliyoruz. Gördüğümüz şu ki, giderek merkez olmayan bir hale dönüşüyor. Gelişip, uyum sağlıyor” diye konuştu.

Sills’in konuşma yaptığı konferans, DEAŞ terör örgütüyle mücadele çabalarının koordinasyonunu güçlendirmek amacıyla, ABD Dışişleri Bakanlığı, İnterpol ve Uluslararası Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Enstitüsü tarafından düzenlenerek, dünyanın dört yanındaki güvenlik ve yargı yetkililerinin yanı sıra diplomatları bir araya getirdi.