Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Deyr-i Zor savaşı için Şeddadi’de kuvvet topluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’ye bağlı askeri birliklerin Haseke’nin güneyindeki Şeddadi kasabasına ulaşmasıyla birlikte, buradan Deyr-i Zor kentine yönelik başlatılacak askeri operasyonun hazırlıklarına hız verildi. ABDl’i yetkililer, burada Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilileri ile Haseke ve Deyr-i Zor arasındaki bölgeyi ele geçirmek için düzenlenecek operasyona dair bir toplantı düzenledi.

Deyr-i Zor operasyonu için sıfır noktasının yaklaştığına dair haberler gelirken, bu operasyonu hangi tarafın gerçekleştireceği henüz açıklanmış değil. Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman, operasyonun SDG’ye alternatif bir Arap gücü olarak tanımlanan Deyr-i Zor Askeri Meclisi aracılığıyla yapılma olasılığının yüksek olduğuna işaret etti.

Haseke vilayetine dair haberler yayınlayan el-Habur Haber Ağı, Deyr-i Zor Askeri Meclisi’ne dair birliklerin, Şeddadi’den hareket ederek Deyr-i Zor’daki çatışma noktalarına ulaştığını bildirdi. ABD kuvvetlerinin bölgedeki hazırlıkları operasyonun ilk ayağının Haseke-Deyr-i Zor yolu üzerindeki Merkade köyüne yönelik olacağını gösterirken, operasyonun ne zaman başlayacağı hakkında ise çeşitli görüşler öne sürülüyor. SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, operasyonun çok yakında başlayacağını söyledi.

Haseke’nin Deyr-i Zor vilayet sınırında etkin olan ve SDG ile ortak hareket eden Özel Kuvvetler Birliği Resmi Sözcüsü Muhammet Şakir, konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat gazetesine yaptığı açıklamada, Haseke’nin güneyindeki Merkade köyünün ele geçirilmesi operasyonu için, Şeddadi kasabasına askeri sevkiyatın sürdürüldüğünü söyledi.

Deyr-i Zor operasyonunun nereden başlayacağının henüz tam olarak belli olmadığını ifade eden Şakir, operasyonun Rakka ele geçirilmeden önce başlamayacağını düşündüğünü ama Merkade köyünün ele geçirilmesi halinde yapılması düşünülen Deyr-i Zor operasyonu için önemli bir üs olabileceğini sözlerine ekledi.

Özel Kuvvetler Birliği’nin Rakka operasyonunda olduğu gibi, Deyr-i Zor operasyonunda da yer almayacağına dair haberlere cevap veren Şakir, ABD’nin, Özel Kuvvetler Birliği’nin, Deyr-i Zor operasyonunda esas unsurlardan biri olacağına ve operasyonda önemli roller üstleneceğine dair kendilerine söz verdiğini belirtti.

Öte yandan, Deyr-i Zor’da bulunan 137. Tugay etrafında DEAŞ terör örgütü ve Esed rejimine bağlı güçler arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Suriye Savuma Bakanı Fahd Casim el-Feric, dün, kente gitti. Rejim güçleri ise, DEAŞ militanları tarafından kuşatma altında tutulan 137. Tugaya insani yardım malzemeleri ulaştırmayı başardığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, DEAŞ militanları tarafından kuşatma altında tutulan Deyr-i Zor’da, 93 bin sivil bulunuyor. Kentteki sivillere BM tarafından havadan insani yardım ulaştırılıyordu. Rejime bağlı SANA Haber Ajansı ise, rejim güçlerinin kentte bulunan 137. Tugaya, 40 tırlık gıda, yakıt ve ilaç gibi temel yaşam malzemeleri içeren bir yardım konvoyu ulaştırmayı başardı.

SOHR’nin, bölgede yaşanan çatışmalara dair verdiği bilgilere göre, 137. Tugay’ın yanısıra, Esed rejimi tarafından daha önce ele geçirilen Suhna-Tedmür yolunda da çatışmalar sürüyor. Rusya’ya ait savaş uçaklarının, rejim güçlerine destek verdiği çatışmalarda, rejime bağlı güçler, yolun etrafındaki kontrol alanlarını genişleterek muhtemel bir karşı saldırıyı engellemeye çalışıyor.

Rejim güçlerinin, yolu ele geçirmesinin ardından son 48 saatte yaşanan çatışmalarda iki taraftan onlarca ölü olduğu bilgisini veren SOHR, Esed rejiminin çatışmalarda 4’ü subay olmak üzere 29 kayıp verdiğini, DEAŞ terör örgütünden de 23’ü intihar saldırganı olmak üzere 72 militanın öldürüldüğünü vurguladı.