Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Kuzey Kore yolcusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington’dan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını görüşmek amacıyla üç günlük bir ziyaret için Perşembe günü Kuzey Kore’ye gideceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile görüşmelerin “iyi gittiğini” vurguladı. Trump Twitter’dan, “Kuzey Kore ile birçok görüşme yaptık, her şey yolunda gidiyor! 8 aydan beri ne füze ne de nükleer testler var. Tüm Asya mutlu. Sadece yalan haber toplayan muhalefet partisi şikayetçi. Eğer burada olmasaydım, şimdi Kuzey Kore ile savaştaydık” ifadelerini kullandı.

Fransız Haber Ajansı (AFP), Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders’ın düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Pompeo’nun Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması amacıyla yapılan çalışmaların sürdürülmesi için Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve ekibiyle görüşeceğini belirttiğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un 12 Haziran’da Singapur’da tarihi bir zirve yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Pompeo’nun 5 – 7 Temmuz arasında Kuzey Kore’de bulunacağını ve Singapur’daki Trump- Kim zirvesinde kaydedilen gelişmeleri görüşeceğini açıkladı. Görüşmelerin yolunda gittiğinin altını çizen Sanders, Kuzey Kore tarafından yapılan kışkırtıcı füze testlerine işaret ederek, “Öncelikle, son sekiz ayda roket ateşlerine ve nükleer patlamalara şahit olmadık. Görüşmeler yeniden devam ediyor. Ayrıntılara girmeyeceğim, ancak kararlı bir ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Pompeo’nun Kuzey Kore’den sonra 7 ve 8 Temmuz’da Japonya’da, Japon ve Güney Koreli yetkililerle görüşeceğini açıkladı. Bu görüşmelerde Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda ortak nihai bir karar alınması üzerinde durulacağını ve yanı sıra bölgesel ve ikili meselelerin ele alınacağını belirtti.

Pompeo daha sonra Hanoi’ye ve Abu Dabi’ye ve ardından da NATO zirvesi için Brüksel’e gidecek.

Singapur Zirvesi, Washington ve Pyongyang arasındaki gerilimi azaltmaya yardımcı oldu. Ancak Trump ve Kim arasındaki tarihi anlaşmada, Kuzey Kore’nin nükleer cephanesini çökertmek için bir zaman belirlenmedi.

Kısa bir süre önce birçok ABD medya kuruluşu ismi açıklanmayan kaynaklardan, ABD istihbaratının, Pyongyang’ın nükleer tesislerinin bir kısmını saklamaya çalıştığına dair bilgi edindiği yönünde haberler aktarmıştı. Başkanlık sözcüsü ise bununla ilgili bir açıklama yapmamıştı.

Geçen hafta basında çıkan haberlerde, ABD istihbaratının Pyongyang’ın nükleer tesislerinin bir kısmını saklamaya çalıştığına dair bilgi edindiği belirtilmişti. Haftanın sonunda, NBC kanalı ve Washington Post gazetesi birkaç isimsiz kaynaktan, Trump ve Kim’in Singapur zirvesinde Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için kararlar almasına rağmen, Kuzey Kore rejiminin bazı nükleer bölgeleri gizlemeye devam ettiğini aktardı.

ABD televizyon kanalı NBC, iki lider arasındaki tarihi ve samimi toplantıya paralel olarak Pyongyang’ın bazı gizli alanlarda atom silahlarına tahsis edilen nükleer yakıt üretimini artırdığını vurguladı.

ABD casusluk cihazları, nihayetinde Kim Jong Un’un nükleer cephanesinin bir bölümünü muhafaza etmede kararlı olduğuna dair işaretler aldı. Beyaz Saray, bu bilgi hakkında herhangi bir resmi yorum yapmadı, ancak Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün kendisiyle yapılan bir röportajda bu bilgiyi reddetmedi. Bolton, Fox News TV kanalına, “Şunları söyleyebilirim ki, Kuzey Kore’nin ne yaptığını ortaya çıkarmak için tüm gücümüzü kullanıyoruz. Başkan, önceki idarelerin hatalarını tekrarlamayacağını söyledi” ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar, eski Devlet Başkanları Bill Clinton ve George W. Bush’un Kuzey Kore ile imzalanan ve Kuzey Kore’nin nükleer programını geliştirmesini engellemeyen anlaşmalara atıfta bulunuyor olabilir.