Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Afrika turu başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinden bu yana Çad, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Nijerya’yı kapsayan ilk Afrika turuna bugün başlıyor.

Tillerson, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn’in ani istifasından bu yana siyasi kriz yaşayan Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunan Afrika Birliği Komisyosu’nun lider kadrosuyla bir araya gelecek. Afrika Boynuzu’ndaki tek ABD askeri üssünün bulunduğu Cibuti’yi ziyaret ettikten sonra sırasıyla Kenya, Çad ve Nijerya’ya gidecek.

Afrika Birliği Dışişleri Bakanları’nın Kasım ayında Washington’da düzenlediği toplantıda ABD’nin Afrika stratejisi hakkında konuşan Tillerson, terörle mücadele, iyi yönetim ve kalkınma hedeflerine değinmişti.

Afrika’nın nüfus artışı, ekonomik potansiyeli, yoksulluk ve işsizlik hakkında değerlendirmede bulunan Tillerson, gelecekte hiçbir iş ve umudu olmayan gençlerin teröristlere yenik düşen yeni bir nesil olacağını vurguladı.

Tillerson’dan Çin uyarısı

Pekin’in rekabetine dikkat çekerek, “Çin, Afrika’yı kendisine bağımlılığa teşvik ediyor” diye konuşan Tillerson, Afrika Boynuzu ve Çad Gölü havzasındaki açlık ve gıda yetersizliği ile mücadele etmek için, Afrika’ya, yaklaşık 530 milyon dolar civarında insani yardım yapacaklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili ise gazetecilere verdiği demeçte, Tillerson’un çıkacağı Afrika turunun bir başlangıç olacağını söyleyerek, “Afrikalı ortaklarımız ile birlikte çalışmamız gerek” ifadelerini kullandı.

Babası Kenyalı olan eski ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık koltuğuna oturduktan 6 ay sonra, Afrikalıların kendi kaderlerinden sorumlu olmalarını isteyen güçlü bir mesajla Gana’yı ziyaret etmişti.