Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Avrupa turuna çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, 4-8 Aralık tarihlerinde Avrupa’da bazı yetkililerle bir araya gelerek toplantılara katılacağı bildirildi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Tillerson’ın ziyaret programına ilişkin bilgi verdi.

Nauert, Tillerson’ın 4 Aralık’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’e giderek NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceğini, 5-6 Aralık’ta ise yine Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacağını bildirdi.

Bakan Tillerson’ın 7 Aralık’ta Avusturya’ya geçeceğini belirten Nauert, başkent Viyana’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) düzenleyeceği toplantıya katılacağını ifade etti.

Nauert, Tillerson’ın daha sonra Fransa’nın başkenti Paris’e gideceğini ve 8 Aralık’taki üst düzey görüşmelerinde Suriye, İran, Lübnan, Libya ve Kuzey Kore konularını ele alacağını duyurdu.

Tillerson’ın görevinden ayrılacağı iddiaları yalanlandı

Öte yandan ABD Dişişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevinden ayrılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak “Yaptığı işi seviyor, yapacak daha çok işi var.” dedi.

Nauert, günlük basın toplantısında, ABD basınında yer alan “Bakan Tillerson’un görevinden alınacağı” şeklindeki iddialar üzerine açıklama yaptı.

“Beyaz Saray herhangi bir görev değişikliği olmayacağını açıkladı.” ifadesini kullanan Nauert, Tillerson’un da görevinden memnun olduğunu belirterek, “Hepimiz gibi Tillerson da Başkana hizmet etmekten memnun.” diye konuştu.

Tillerson’un yaptığı işi sevdiğini söyleyen Nauert, “Yapacak daha çok işi var. Bu sabah işe birlikte başladık ve bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Almanya Dışişleri Bakanı ile bir görüşmesi vardı.” dedi.