Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Dışişleri Bakanlığı Bütçesi 5 yılda 10 milyar dolar kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilileri, Senato’ya bakanlığın son 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık bütçe kaybına uğradığını bildirdi. ABD’nin dünyadaki konumunun zayıfladığına dair şüphelere rağmen yetkililer herhangi bir çözüm önermedi.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un emriyle hazırlanarak Senato’ya sunulan belgenin bir nüshası Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlandı. Belgede yer alan bilgilere göre, Dışişleri Bakanlığı’na yapılan bütçe yardımının en üst düzeye çıkarılması ve bakanlıktaki teknolojik altyapının güçlendirilmesi hedefleniyor.

İçlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın da üyesi olduğu Cumhuriyetçi Senatörlerinde içinde bulunduğu çok sayıda Senato üyesi, Trump’ın Dışişleri Bakanlığı bütçe yardımını azaltmasına karşın askeri bütçeyi artırmasından dolayı kaygı duyuyor.

Cumhuriyetçi Senatörlerin idare ettiği Akreditasyon Komitesi, geçtiğimiz hafta, Dışişleri Bakanlığı’na mali yardım sağlanmasına dair yayınladığı raporda, Başkan Trump’a ABD’yi dış politikada geriletme suçlaması yöneltildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise rapora yazdıkları şerhte, bakanlık bünyesindeki bazı mevkilerin ilga edilmesinin gündemde olduğu belirtildi. Bakanlık tarafından atılan bu adımın Dişişleri Bakanlığı görevlerinin dağıtılması şeklinde anlaşılmaması gerektiği ifade edilerek, Bakanlığın, bünyesindeki Kalkınma Ajansı ile Demokrasi ve İnsan Hakları Ofisi’ni feshedeceği iddialarının doğru olmadığının altı çizildi.

Şerhi dinleyen Senatörlerin ise Bakanlığın ortaya somut plan koymamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığı ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Bakanlık bünyesinde uyguladığı yeni düzenlemelerle, dünya genelinde Bakanlığa bağlı 75 bin mevkiyi feshetmek istiyor. Bakanlık Bütçesi’nin yaklaşık 51 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.