Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Dışişleri: Tillerson görevine devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rex Tillerson’ın görevinden istifa etme niyetinde olmadığını, Beyaz Saray ile anlaşmazlığına işaret edilen raporların ise yalan olduğunu açıkladı.

Ocak ayında Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden sonra, Exxon Mobil Yönetim Kurulu Eski Başkanı, Washington’da 70 binden fazla insanın, dünya çapında ise yüzde 30’luk bir kesimin istihdamını sağlayan bakanlığın bütçesini kesmekle ilgili planları ve yetersiz açıklamaları sebebiyle eleştirilere maruz kalmıştı.

CNN, Tillerson’ın yıl sonuna kadar görevinden ayrılmayı planladığını söylemişti. Heather Nauert ise bu iddiaları kesin bir dille reddederek basına şöyle bir açıklamada bulundu; “İddialar kesinlikle yalandır. Bakanla konuştuk, onun Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine devam edeceği net ve açıktır. Yapılması gereken çok iş var, o da bunu biliyor. Bu işi yapmak konusunda ise tamamen istekli.”

Tillerson’ın programı hakkındaki sorulara ise Nauert emin bir dille, “Kısa bir tatile çıktı” yanıtını verdi.

Nauert Tillerson’ın, Türkiye, Ukrayna ve Körfez ülkelerinin de katıldığı G20 zirvesi için, Almanya turunu henüz tamamladığını vurgulayarak, “Daha yapacak çok işimiz var. Hepinizin de bildiği gibi kendisi yurtdışı turunu yeni tamamladı. Kendisine birkaç gün ayırması hakkıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Boş kalan idari pozisyonlara ve elçiliklere tayinler ise hala sürüyor. Diplomatlar ve uzmanlar bütçe kesintilerinin gerçekleşmesinden korkuyor.

CNN, Beyaz Saray’da yaşanan ayrılıkların artış gösterdiğini ve Başkan Donald Trump’ın dış siyaset üslubuna ek olarak, İran ve çalışanlarla ilgili yeni siyasi tartışmaların yaşandığını ifade etti.