Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD donanması Filipin Denizi’nde gövde gösterisi yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Donanması tarafından bugün yapılan açıklamada Filipin Denizi’nde çoklu askeri manevralar gerçekleştiren yaklaşık 150 savaş uçağıyla iki ABD uçak gemisi bulunduğu aktarıldı. Filipin Denizi’ndeki manevralar, Çin’in güneyindeki sulara ve Kuzey Kore’ye yakın mesafede düzenleniyor.

ABD 7. Filo tarafından yapılan basın açıklamasında hava, deniz ve denizaltı operasyonlarına Japonya’da konuşlu Ronald Reagan ve ABD’nin batı yakasından John C. Stennis uçak gemilerinin de katıldığı kaydedildi.

ABD donanması geçen yıl üç uçak gemisinin de katılımıyla Kuzey Kore ile gerginliğin artmasına neden olan manevralar gerçekleştirmişti.

Son askeri manevralar, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bölgeye gerçekleştirdiği ve nükleer silahsızlanma müzakereleri ile Çin’le yaşanan ticaret anlaşmazlığında az da olsa ilerleme kaydedildiği bir döneme denk geldi.

ABD 7. Filo Komutanı Amiral Philip Sawyer yaptığı açıklamada “Korunma, iki uçak gemisine bağlı iki savaş grubu tarafından sağlanıyor. Bölgede benzeri görülmemiş bir donanma gücü bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Ronald Reagan uçak gemisi bu ayın başlarında Japonya’da, ABD ve Japonya’nın uçak gemilerinin ve binlerce askeri personelin katıldığı büyük askeri tatbikatlarda yer aldı.