Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Etiyopya saldırısını soruşturmak için FBI uzmanlarını gönderecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Etiyopya’nın yeni Başbakanı Abiy Ahmed’in ilk mitinginde meydana gelen patlamayı araştırmaları için bir grup FBI uzmanını, bu ülkeye gönderecek.

Etiyopya devletine bağlı Fana Yayın Kurumu, ABD hükümetinin bir grup FBI uzmanını Etiyopya’ya göndereceğini açıkladı. Fana, bu bilgiyi, ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Gilbert Kaplan’ın Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu ile görüşmesinde verdiğini aktardı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki ABD Büyükelçiliği ve Washington’dan ise, konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz gün, Etiyopya Başbakanı, Eritre ile barış anlaşması da dahil olmak üzere radikal siyasi ve ekonomik reformları yürütme çabalarına destek veren kalabalığın önünde yaptığı konuşmasını bitirdikten birkaç dakika sonra patlama olmuştu.

Addis Ababa’da meydana gelen saldırı, 2 kişinin ölümüne 156 kişinin de yaralanmasına yol açarken; saldırıya katıldığından şüphelenilen 30 kişi gözaltına alındı. Saldırıya yönelik güvenlik ihmali nedeniyle 9 polis memuru gözaltına alınırken; güvenlik yetkililerinden, saldırının arkasında kimin olabileceğine yönelik açıklama gelmedi.

Etiyopya, özellikle komşu Somali’deki militanlarla mücadele konusunda ABD’nin başlıca müttefiklerinden biri olarak görülüyor.

Abiy, 2015’ten bu yana siyasi huzursuzluğun sardığı ülkede uzlaşı sağlamak ve hükümete daha fazla şeffaflık getirmek için Nisan ayında göreve başlamıştı.