Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Filistin’deki konsolosluğunu büyükelçiliğine taşıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada daha önce ayrı bir ofis olarak hizmet veren başkonsolosluğun artık Filistin İlişkileri Birimi adıyla Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği içinde yer alacağını belirtti. Filistin hükümeti ise bu kararı kınadı.

AFP’nin haberine göre Pompeo açıklamasında “Bu karar, 14 Mayıs’ta Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nin resmi açılışını yapmamızın ardından faaliyetlerimizin verimliliği ve etkinliğini artırma amaçlı küresel çabalarımızın bir parçası” ifadesini kullandı. Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği içinde hizmet verecek bir Filistin İlişkileri Birimi’nin de kurulacağının belirtti.

Bu karar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington’ın İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının ardından Filistin hükümeti ile ilişkilerin daha da kötüleşmesinde etkili oldu.

ABD Dışişleri Bakanı, Kudüs’teki başkonsoloslukla ilgili kararın, ABD’nin İsrail-Filistin sorunu konusundaki politikasında herhangi bir değişiklik olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

ABD, sınırlar da dahil olmak üzere Kudüs’ün nihai statüsü meselesi hakkında herhangi bir tutum sergilememeye devam edeceğinin altını çizdi. Pompeo, İsrail’in Kudüs’teki egemenlik sınırlarının Filistin ve İsrail arasından halen nihai statünün belirlenmesi için müzakere konusu olduğunu belirtti.

Filistin hükümeti ise ABD’nin yeni kararını kınadı. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Saib Erakat, ABD’nin kararına yönelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Verimlilikle ilgisi yok. Ama İsrail’in ihlallerini ve suçlarını ödüllendirmek için Amerikan dış politikasının ve uluslararası sistemin temellerini dağıtmaya istekli bir ideolojik ABD ekibini memnun etmekle çok ilgisi var. Trump yönetimi çözümün değil, sorunun bir parçası.”

ABD ve Filistin hükümeti arasındaki diplomatik ilişkiler, Trump’ın 2017 yılının aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından bu yana askıya alınmış durumda. Geçen mayıs ayında ABD Büyükelçiliği, Kudüs’e taşındı. Geçen eylül ayında da FKÖ’nün Washington’daki ofisi Filistin hükümetinin Trump yönetimi ile müzakere etmeyi reddettiği suçlamasıyla kapatıldı. Trump yönetimi ayrıca Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağışı durdurma kararı aldı.