Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Filistinlilere yaptığı 45 milyon dolarlık yardımını askıya aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistinlilere 45 milyon dolarlık yiyecek yardımının yapılmayacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Sekreteri Pierre Kraehenbuehl’a 15 Aralık’ta gönderilen mektupta, ABD Dışişleri Bakanlığı Mali Denetçisi Eric Humphrey, örgütün, Batı Şeria ve Gazze’ye acil yardım çağrısına bir destek olarak 45 milyon dolarlık yardımda bulunma sözü vermişti.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin, UNRWA’ya, 45 milyon dolarlık yardımı yapacağını açıklamasının bir ‘öngörü’ olduğu kesinlik ifade etmediğini belirtti.

Nauert, “Söz konusu meblağı şu an vermeyeceğiz fakat bu ileride vermeyeceğimiz anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

UNRWA’nın reformlara ihtiyacı olduğu görüşünü bir kez daha yineleyerek, “Program kapsamında yer alan mülteci sayısı, daha önce olduğundan çok daha yüksek. Diğer devletlerin sağladığı miktarlar da artmalıdır, böylece tüm bu mültecilere gerekli fonların tahsis edilmeye devam edilebilmesi sağlanacaktır… Diğer devletlerden daha fazla şey yapmalarını istiyoruz. Biz hala dünyanın en cömert ülkesiyiz” dedi.

Washington’un gıda yardımı sözü vermesine rağmen, Filistinlilere hizmet için ajansa sunmayı planladığı 65 milyon dolarlık bir yardımı da askıya almıştı.