Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, FKÖ temsilcisinin ülkeyi terk etmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu üyesi Hanan Aşravi, ABD yönetiminin, vizeleri 2020’ye kadar geçerli olmasına rağmen, FKÖ Washington Temsilcisi Husam Zomlot ile ailesinin oturma iznini iptal ederek, ülkeyi hemen terk etmelerini istediğini açıkladı.

ABD’li yetkililerin Zomlot ve ailesini insanlık dışı bir şekilde hedef alarak yeni bir yaptırıma başvurduklarını belirten Aşravi, “ABD yönetiminin bu davranışı, liderliğe ve Filistin halkına olan nefreti gösteriyor” dedi.

FKÖ’den tepki

Aşravi, açıklamasının devamında, Washington’daki misyon görevlilerinin çalışmalarının durdurulması ve banka hesaplarının dondurulması da dahil olmak üzere alınan kararı kınadıklarını belirtti.

Büyükelçi Zomlot’un ailesinin ABD vizelerinin iptalini de içeren bu uygulamaların yasadışı ve keyfi olduğunu kaydeden Aşravi, bu durumun, elçinin çocuklarını okullarını bırakmaları ve Washington’u terk etmeleri zorunda bıraktığına değindi.

Zomlot: İntikam amaçlı

AFP’ye konuşan FKÖ Washington Temsilcisi Husam Zomlot, bu eylemin “intikam amaçlı ve diplomatik gelenekte eşi görülmemiş” olduğunu söyleyerek kendisinin ve ailesinin ikamet izinlerinin iptal edildiğini belirtti.

Zomlot, “Başkan Mahmud Abbas’ın talebi üzerine Mayıs ayında ABD’yi terk ettiğini ve geri dönmeyeceğini” söyledi.