Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taipei: Washington/Şarku’l Avsat

Bu yılbaşında boğazdan iki gemisini geçiren ABD donanması, Çin’in tepkisine rağmen bu stratejik yolu kullanmaya devam ederek, iki savaş gemisini daha Tayvan Boğazı’ndan geçirdi.

Bu adımın, Pekin ile Washington arasındaki ipleri daha da germesi beklenirken, Taipei ve Pekin arasındaki anlaşmazlıkta Trump yönetiminin Tayvan yönetimine destek olacağı görülüyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Pasifik Komutanı Nate Christensen yaptığı açıklamada, “Gemilerin Tayvan Boğazı’ndan geçişi ABD’nin Hint-Pasifik sularının özgürlüğüne olan bağlılığını ifade ediyor” şeklinde konuştu.

Christensen ayrıca, ABD donanmasının, uluslararası yasaların izin verdiği her yerde çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, tatbikat ve operasyon amaçlı gemilerin bölgede olduğu belirtilirken, uygulanma sırasında “deniz ve hava sahasının güvenliğini koruyabilecekleri” ifade edildi.

ABD, Çin ilkelerine bağlı kalmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Tayvan meselesinin Çin’in toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını ilgilendirdiğini vurgulayarak, “Bu meselenin Çin ve ABD ilişkilerinde en önemli ve en hassas konu olduğunu” dile getirdi.

Hua, “ABD’yi ‘Tek Çin’ ilkesine bağlı kalmaya çağırıyoruz” ifadesini kullanarak, iki ülke ilişkileri ve Tayvan Boğazı’na zarar vermemek adına Washington yönetiminin Tayvan ile alakalı konuları dikkatli şekilde ele alması gerektiğini belirtti.