Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Gülen’in teslim edilmesi için 15 milyon dolar teklif edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Beyaz Saray’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’a para karşılığında Fethullah Gülen’in kaçırılarak Türkiye’ye teslim edilmesi iddiaları kapsamında soruşturma açtı.

Rusya’nın ABD’deki son başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğini soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller, Flynn’ın Donald Trump’ın 2016’daki başkanlık seçimlerini kazandıktan haftalar sonra üst düzey Türk yetkililerle gerçekleştirdiği toplantıyı soruşturmaya başladı.

İddialar, Flyyn’ın göreve geldikten sonra Gülen’in kaçırılması ve İranlı işadamı Rıza Zarrab’ı hapishaneden çıkarması için 15 milyon dolar alacağı yönünde oldu.

NBC ve Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan haberde, Mueller tarafından yürütülen soruşturmayla bağlantılı isimler yer aldı.

WSJ’nin haberindeki iddialarda FBI ajanlarının geçen yıl aralık ayında, New York’taki 21 adlı bir kulüpte, Flynn ve Türkiye hükümetini temsil eden kişiler arasında görüşme ayarladığı belirtildi.

WSJ gazetesine göre Flynn’e ve aynı ismi taşıyan oğlu Michael Flynn’e bu iş için ödenecek meblağ 15 milyon dolardı.

Söz konusu toplantıda, şu an Pensilvanya’da bulunan Gülen’in kaçırılarak özel bir uçakla İmralı’daki özel cezaevine nakledilmesinin görüşüldüğü öne sürüldü.

NBC’deki haberde de iddialara ek olarak pazarlıklarda, İran’a yönelik yaptırımları deldiği suçlamasıyla yargılanmak üzere Miami’de tutuklanan İran asıllı altın tüccarı Zarrab’ın serbest bırakılma yollarının da konuşulduğu yer aldı.

Bir yıldan fazla süredir ABD’de tutuklu bulunan Zarrab’ın yaptırımları ihlal etme ve para aklama suçundan mahkum edildiği takdirde 30 yıla kadar ceza alması bekleniyor.