Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Güney Çin Denizi kimseye ait değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Singapur/Şarku’l Avsat

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bugün yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi üzerinde egemenlik iddia eden Çin’i eleştirerek Güney Çin Denizi’nin hiçbir ülkeye ait olmadığının altını çizdi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Asean zirvesinde yaptığı konuşmada Çin’in bölgede artan nüfuzunu ‘yayılmacı ve saldırgan’ olarak nitelendirdi.

Tartışmalı Güney Çin Denizi’nde “seyir özgürlüğü” tatbikatları gerçekleştirmeye devam edeceklerini ifade eden, Pence, uluslararası hukuk izin verdiği sürece ABD’nin bölgede bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

Pence, “Güney Çin Denizi herhangi bir ülkeye ait değil. ABD, uluslararası hukukun izin verdiği her yerde yelken açmaya ve uçmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz” dedi.

Mike Pence, Güney Asya liderlerine hitaben yaptığı konuşmada, Hint Pasifik bölgesinde “egemenlik ve saldırganlığa” yönelik herhangi bir girişime yer olmadığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pence’nin açıklamalarına cevap vererek, “ABD’nin Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni henüz onaylamadığını hatırlatıyorum” dedi.