Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Hamas lideri Heniyye’yi terör listesine aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetimi, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin yanı sıra, Gazze’de aktif olan ve İran’dan doğrudan destek alan militan bir hareket olan ‘Sabirin Hareketi’, 2016 yılında ortaya çıkan Liva Sevra ve Mısır’da aktif olan Hasm hareketini ‘küresel terör’ listesine aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ifadelerine yer verilen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Heniyye’nin Ortadoğu barışını tehdit ettiğini, barış sürecinin altını oyduğunu, Hamas’ın askeri kanadıyla yakın bağlarla bağlantılı olduğunu ve İsrailli sivillerin hedef alınması da dahil, silahlı eylemleri desteklediğini kaydetti.

Tillerson, terör saldırılarında öldürülen 17 Amerikalının ölümünden Hamas ve Heniyye’yi sorumlu tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Heniyye, Filistin İslami Cihad Lideri Ramazan Şallah ve yardımcısı, El Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Daif ve Gazze Şeridi’ndeki Hamas hükümetinde İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Fethi Hammad gibi isimlerden sonra, Washington tarafından küresel terörizm listesinde yer alan yedinci Filistinli yetkili oldu.