Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Hasan Nasrallah’ın oğlunu ‘Küresel Teröristler’ listesine ekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD yönetimi dün, Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler listesine Lübnan’da varlık gösteren Hizbullah liderinin oğlu Cevad Nasrallah’ı da dâhil ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın oğlu Cevad Nasrallah ve Mücahitler Tugayı’nın (AMB) yer aldığı bir liste yayınladığını açıkladı. Bakanlık konu ile ilgili liste aracılığıyla ABD’nin vatandaşlarına ve ulusal güvenliğine tehdit oluşturan kişi ve gruplara yaptırım uygulamayı amaçladığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Cevad Nasrallah’ın Batı Şeria’da İsrail’e karşı terörist operasyonlar başlattığını ve intihar saldırılarını koordine ettiğini söyleyerek, Mücahitler Tugayı’nın ise 2005’ten bu yana Filistin topraklarında faaliyet gösteren askeri bir örgüt olduğunu vurguladı.

Hasan Nasrallah’ın oğlunun ‘Küresel Teröristler’ listesine eklenmesinin ardından ABD’deki Cevad Nasrallah’a ait mal varlıklarının dondurulduğu ifade edildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada atılan adımın, İran’a uygulanan yaptırımlarla da alakalı olduğuna dikkat çekerek ABD yönetimi tarafından İran’a uygulanan yaptırımların bu zamana kadarki en sert yaptırımlar olduğu vurgulandı. ABD, dünyadaki birçok örgüte mali kaynak sağlayan İran’a yönelik bu yaptırımlar sayesinde terör gruplarına yardımların kesileceğini belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı, Irak’ta operasyonel, istihbarı ve mali faaliyetler yürüten 4 Hizbullah elemanının da bakanlık tarafından yaptırım listesine alındığı açıkladı. Bakanlık açıklamasında, bu kişilerden birinin Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları arasında kilit bir isim olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, diğer üç mensubun istihbarat topladığı ve Irak’taki Hizbullah liderlerine kara para akladığı ifade edildi.

ABD Terörle Mücadele ve Mali İstihbarat Dairesi Genel Sekreteri Sigal Mandelker, “Hizbullah, Irak egemenliğini zayıflatmaya ve Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmaya çalışan İran rejiminin terörist bir ajanıdır” dedi.

Mandelker açıklamasında, Hazine Bakanlığı’nın bu adım ile Hizbullah’ın Irak’tan kara para aklama, silah satın alma, savaşçılara eğitim verme ve İran istihbaratı gibi gizli girişimlerini engellemeye çalıştıklarını belirtti.