Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD hava saldırısı sonucu eş-Şebab milisleri öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

AFRICOM adıyla bilinen ABD Afrika Savaş Kumandanlığı, Somalili hükümet güçleriyle iş birliği içinde Somali’nin merkezinde eş-Şebab Hareketi militanlarını hedefleyen bir hava saldırısı düzenlediklerini ve saldırı sonucunda 3 militanın öldürüldüğünü bildirdi.

AFRICOM, Almanya’nın Stuttgart şehrindeki genel merkezinden yayınladığı dünkü açıklamada, hava saldırısında, Somali’nin merkezindeki eş-Şebab militanlarının mevzilerinin hedef alındığına dikkat çekildi. Ayrıca ABD’nin bu operasyonu, Somali’deki Afrika Birliği güçleri AMISOM’u desteklemek için uyguladığına işaret edilerek, operasyonun, başkent Mogadişu’nun batısına yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta olan Somali körfezinde gerçekleştiği söylendi.

Açıklamada ABD kuvvetlerinin, Somali’deki terör tehditlerini bozmak için tüm yetki ve önlemleri kullanacağı adına sözleşildiği bildirildi.

Bir diğer gelişmede, Somalili yetkiler, bölgede meydana gelen benzer olaylarda 13 kişinin öldürülmesinden bir ay sonra, Kenya’nın kuzeyi Lamu bölgesinde eş-Şebab hareketinden olduğu şüphelenilen 4 kişiyi öldürdüklerini söyledi.

Lamo polis şefi Gilbert Keito, Machambine-Selini köyünde gerçekleşen saldırıda 3 milisin öldürüldüğünü, dördüncüsünün de ayrı bir olay sırasında Pope köyünde öldürüldüğünü söyledi.

9 kişinin öldüğü saldırıyı eş-Şebab üstlendi

Reuters haber ajansı, eş-Şebab sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab’ın, geçtiğimiz temmuz ayında 9 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlendiklerini söylediğini bildirdi.

Somali genelinde ise protestocular, ülkedeki güvensizliği kınamak için, geçtiğimiz hafta caddelerde sokak lastiklerini yakarak eylem yaptılar. Bunun üzerine polisler, protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı sprey ve mermi kullandı. Çatışmalar sonrasında bölgede bir günlük sokağa çıkma yasağı uygulandı.

El-Kaide’ye bağlı eş-Şebab Hareketi’nin hedefi, BM tarafından desteklenen Somali hükümetini devirmek. Kenya birlikleri, 2011’de Somali’ye girdiğinden beri örgüt, Kenya’da saldırılarını artırdı.

Öte yandan, Somali hükümeti, dün başkent Mogadişu’da Başbakan Hasan Ali Kayre başkanlığında düzenlenen ikili toplantı sonrası, Uganda Ulusal Kurtuluş Cephesi yetkilisi Abdulkerim Şeyh Musa’yı, ülkenin güvenliğine karşı terör operasyonları yürütmekle ve el-Kaide’ye bağlı eş-Şebab hareketi milisleriyle ilişkili olmakla suçladı.

Somali ve Etiyopya hükümetleri, Uganda Kurtuluş Cephesi ve gençlik milisleri çatısı altında iki ülkenin güvenliğin tehdit altında oluşuna karşın 2015 yılının haziran ayında ortak bir anlaşma imzaladı.