Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Hazine Bakanı: Maduro bölgesel istikrarı tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dün, Venezuela hükümetini hedef alarak, “Maduro hükümeti bölgesel istikrarı tehdit ediyor” dedi. Venezuela’da rejim değişikliği olması halinde uluslararası toplumun bu ülkeye yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Washington’da gerçekleşen Bahar Toplantısı’nda, Latin Amerika ülkelerindeki mevkidaşları ile mini toplantı gerçekleştiren Mnuchin, burada yaptığı yaptığı konuşmada, “Bu toplantıya katılan herkes Maduro hükümetinin Venezuela ekonomisini çökertmesi nedeniyle insanların başka ülkelere göç etmek zorunda kaldığında hem fikir” ifadelerini kullandı.

Mnuchin, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Suçlular Venezuela’daki Gıda İthalat Programı mallarını çalıyor ancak Caracas hükümeti buna rağmen uluslararası toplumun insani yardım teklifini reddediyor. Maduro hükümetine borç verenler, aslında bu hükümete Venezuela halkını borç batağına sürükleme meşruiyeti de veriyor” şeklinde noktaladı.

Venezuela’daki yasadışı gıda ticaretine karşı uluslararası ittifak

Toplantıda katılımcılar, Venezuela’daki gıda hırsızlarının örgütlenmelerini yakından takip etmek amacıyla uluslararası güçlerin ortak çalışması gerektiğine vurgu yaparken, Mnuchin ise bu kişilere karşı somut adımlar atılacağını vurguladı.

Washington’da gazetecilere bir açıklama yapan Panama Ekonomi ve Para Bakanı Dulcidio De La Guardia, Panama Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yasadışı faaliyetlerle mücadele için belirlenen isimler ve yardımcılarının listesini yayınladığını söyledi.

De La Guardia, açıklamasında, “Mali sistemimizi korumak ve yasadışı amaçlar için kullanılmasını engellemek için geçtiğimiz Mart ayında bu listeyi yayınladık” ifadelerini kullandı.

Venezuela’ya ekonomi politikasını değiştirme çağrısı

ABD yönetimi son dönemlerde birçok kez, Venezuela’ya yönelik yaptırım uygulama hazırlığında olunduğunu açıklamıştı.

Washington’daki Dünya Bankası ve IMF Bahar Toplantısına katılan Bakanlar da, Venezuela hükümetinin halkın yeniden kalkınması yönünde bir ekonomi siyaseti belirlemesi halinde bu ülkeye yardım etmeye hazır olduklarının altını çizdi.