Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Hazine Bakanlığı’nda üst düzey bir danışman gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Muaz el-Amri

ABD Hazine Bakanlığı’nda üst düzey bir danışman olan Natalie Edwards hakkında hükümet üyeleri ve kuruluşları ile ilgili basına bilgi sızdırma suçlamasıyla soruşturma açıldı.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Hazine Bakanlığı bünyesinde Mali Suçlarla Mücadele Dairesi’nde üst düzey bir danışman olarak çalışan Natalie Edwards, Rusya Büyükelçiliği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası eski direktörü Paul Monafort ile ortağı Richard Gates de dahil olmak üzere çeşitli kişi ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin mali raporların da yer aldığı bir takım bilgileri basına sızdırmakla suçlanıyor.

Basında yer alan haberlerde, 40 yaşındaki Edwards’ın bugün, New York’ta gözaltına alındığı ve cezai suçlamalarla karşı karşıya olduğu kaydedildi. Bu haberlere göre Edwards, kara para aklama gibi yasadışı olabilecek işlemleri yetkili makamlara bildirmek için bankalar ve diğer finans kurumları tarafından gizlice saklanan bilgilere dayanan ‘SARS’ sistemindeki raporları sızdırıyordu. ABD’de SARs sistemindeki ya da içeriğinin hükümet çalışanları tarafından dışarıya sızdırılması yasak olan bilgilerin kasıtlı olarak ifşa edilmesi suç sayılıyor.

Manhattan federal savcılarının açıklamalarına göre, tutuklanması sırasında Edwards’ın yanında bulunan ve bir muhabire teslim edilmek üzere hükümete ait hassas bilgilerin yer aldığı bir USB bellek ve cep telefonuna el konuldu.

Davaya bakan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Berman, yaptığı açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığı üst düzey danışmanlarından Natalie Edwards, SARs sisteminde yer alan son derece hassas bilgileri, bunları öğrenmeye yetkisi olmayan bir kişiye birkaç kez vermesi nedeniyle kendisine duyulan güveni sarsmıştır. SARs sistemi halka açık değildir. Bu yüzden bu sistemdeki bilgilerin halka açılması bir suçtur” ifadelerini kullandı.