Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Heyetu Tahriru’ş Şam’ı terör listesine aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Heyetu Tahriru’ş Şam’ı (HTŞ) terör listesine aldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de bulunan El Kaide bağlantılı El Nusra organizasyonunu Heyetu Tahriru’ş Şam ve diğer isimlerini de kapsayacak şekilde değiştirdi. Bu isimler, El Nusra’nın bünyesinde yer alan yabancı terörist olarak listeye eklendi” ifadeleri kullanıldı.

Ocak 2017’de El Nusra’nın HTŞ’yi kurarak Suriye’deki amaçlarına ulaşmak için bir araç olarak kullandığına dikkat çekilen açıklamada, El Nusra’nın terör listesine alınmasının ardından HTŞ adı altında faaliyetlerine devam ettiği kaydedildi.

“İsim değiştirerek ABD’yi kandıramazlar”

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ABD Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales’in konu hakkındaki değerlendirmesine de yer verildi. Sales, El Kaide’nin ismini değiştirerek ABD’yi kandıramayacağını ve örgütün hangi ismi seçerse seçsin kurtulamayacağını söyleyerek, “İsmi ne olursa olsun, onu şiddete dayalı hedeflerine hizmet etmek için aradığı kaynaklardan mahrum bırakmaya devam edeceğiz” yorumunda bulundu.

Suriye’de El Kaide’nin kolu olarak değerlendirilen ve radikal ideolojiye sahip El Nusra Cephesi, 2011’de Suriye krizinin patlak vermesinin ardından oluştu. Halep ve Şam’da intihar saldırıları gerçekleştiren Nusra Cephesi, ABD hükümeti tarafından Aralık 2012’de terör örgütleri listesine alındı.