Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Holokost Anma Müzesi, Suu Çii’nin ödülünü iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki Holokost Anma Müzesi (Soykırım Müzesi), Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Çii’ye diktatörlüğe karşı mücadelesi nedeniyle 2012 yılında verdiği Elie Wiesel İnsan Hakları Ödülü’nü, ülkedeki Arakanlı Müslümanlara yönelik zulme ve şiddet olaylarına sessiz kalması nedeniyle iptal etmeye karar verdi.

Müzeden Suu Çii’ye hitaben yapılan açıklamada, “Biz, insanlık onuruna ve evrensel haklara bağlılığı olan bir kişi olarak tanıdığımız sizin, vahşi askeri operasyonları durdurmak için bir şeyler yapacağınızı ve Arakan (Rohingya) ile dayanışma içinde olacağınızı umduk. Bunun yerine, liderliğiniz altındaki Ulusal Demokrasi Ligi Partisi, BM müfettişleri ile işbirliği yapmayı reddederek, Arakanlılara (Rohingyalı) karşı nefret dolu bir konuşma yayınladı” ifadeleri yer aldı.

Müze, ayrıca Ulusal Demokrasi Ligi liderine, ‘bu durumla başa çıkmak için manevi otoritesini kullanma’ çağrısında bulundu.

Ülkesinde 30 yıldır muhalefetin sembolü olan ve bu sürenin yarısını ev hapsinde geçiren Suu Çii, askeri yönetime karşı verdiği cesurca mücadelesi nedeniyle 2012 yılında Washington’daki Holokost Müzesi tarafından Elie Wiesel İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülmüştü.

1991 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Suu Çii, partisinin seçimlerde kazandığı zaferin ardından 2016 Nisan ayında muhalefet saflarından iktidara geçmişti.

Ülkesinde takdir görmeye devam eden Suu Çii, Arakan krizini yönetemediği ve Myanmar ordusunun işlediği cinayet, tecavüz ve kundakçılığa karşı sessiz kaldığı için uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştiriliyor.

BM’nin İnsan Hakları’ndan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour, Salı günü yaptığı açıklamada, Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizliğe devam ettiğini söyleyerek, Myanmar ordusunun, Arakan Müslümanları’nın kitlesel göçüne yol açan saldırılarından 6 ay sonra hala ‘sindirme ve açlığa mahkum etme politikasını’ sürdürdüğünü belirtti.