Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Husiler İran’ın tetikçisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran’ın Yemen’deki bir darbeci grup Husilere silah temin ederek BM kararlarını ihlal ettiğini gösteren somut kanıtlar gösterdiğini açıkladı.

Anacostia-Joint Üssünde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Haley, “Bu depoda, bölgede İran’ın ortakları ile yaptığı doğrudan askeri saldırıların kanıtı var, İran silahlarının yaygınlaştığının somut kanıtı var” dedi.

ABD’nin BM Büyükelçisi Haley, İran’ın Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi kararlarını bir çok kez ihlal ettiğini söylerken, Washington’da bir askeri üstte füze parçalarını gösteren Haley, Yemen’de Husi militanlar tarafından Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin parçaları da dahil son zamanlarda ortaya çıkarılan kanıtları sundu. Haley füze ve mühimmatların tanıtımını gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında “Bunlar, Husi militanları tarafından Yemen’den Suudi Arabistan’a gönderilen bir füze parçaları” dedi.

BM raporlarının, Kasım ayında Husiler tarafından Riyad havalimanını vuran bir füzenin son İran yapımı olduğunu ispatladı.

Basın toplantısında ayrıca kamikaze drone ve bir anti tank silahı da sergilendi.

Füze parçalarında İran’da üretildiğini gösteren işaretler bulunduğunu söyleyen Haley, bu parçaların İran’ın silah sanayisinde kullandığı teknolojik özellikleri barındırdığını ifade etti.

Haley, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık bir biçimde İran eliyle delindiğini savunan Haley, uluslararası toplumun, nükleer anlaşma dolayısıyla “başka bir yol aradığını” söyledi.

Haley, önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından yayınlanacak bir rapora dikkat çekti. Raporda, Tahran’ın ihlallerini ve Husiler’i konvansiyonel silahlar ve füzelerle genişletme konusundaki ayrıntılarını izlemektedir.

Haley, ABD’nin, İran’ın tavrına karşı çıkan diğer ülkeleri bir araya getireceğini belirtti.

Guterres’ten İran uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran’ın, nükleer anlaşmaya uymasına rağmen BM’nin balistik füze geliştirme programını sonlandırması yönündeki çağrısına karşı geliyor olabileceği uyarısında bulundu.

Guterres, BM Güvenlik Konseyine (BMGK) sunulan raporda, İran’ın, Yemen’deki Husi isyancılara, 22 Temmuz-4 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırılarda kullanılmış olabilecek muhtemel balistik füze transferinin araştırıldığını ifade etti.

Associated Press (AP) haber ajansının ele geçirdiği, 2015 tarihli nükleer anlaşmayı destekleyen BM kararının uygulanması konulu raporda Guterres, İran’ın, BM’nin balistik füze geliştirme programını sonlandırma çağrısına riayet etmiyor olabileceğini kaydetti. Guterres, nükleer anlaşmanın, İran’ın nükleer programının barışçıl yapısını teminat altına almanın “en iyi yolu” olmayı sürdürdüğüne işaret etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Ekim tarihli nükleer anlaşmaya onay vermeme kararının, anlaşmanın geleceğiyle ilgili “önemli belirsizliğe” neden olduğunu belirten Guterres, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, AB ve diğer ülkelerin anlaşmaya verdiği desteği memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Guterres, ABD’ye planla ilgili taahhütlerine bağlı kalmayı sürdürmesi ve daha fazla adım atmadan bölgedeki olası sonuçlarını gözden geçirmesi çağrısında bulunarak, “Benzer şekilde İran İslam Cumhuriyeti’nin, planın diğer taraflarının endişeleri üzerinde dikkatlice düşünmesini teşvik ediyorum” ifadesini kullandı.

BM’nin 22 Temmuz’da Suudi Arabistan’da Yanbu’ya ve 4 Kasım’da Riyad’a atılan füzelerin enkazı üzerinde inceleme yaptığına ve diğer bilgileri değerlendirdiğine dikkati çeken Guterres, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’nin gönderdiği bir mektupta, İran’ın 27 Temmuz’da denediği Simorgh uzay aracının, balistik füze olarak yapılandırılması halinde “tabiatı gereği nükleer silah taşıma kapasitesine” sahip olacağı endişesinin paylaşıldığını belirtti.

Guterres, Rusya’nın ağustos ayında İran’ın denemesinin “uzay teknolojisiyle bağlantılı teknolojik ve bilimsel faaliyetin” parçası olduğunu savunduğunu, İsrail’in İran’ın 15 Kasım 2016’daki Kiam balistik füze denemesini protesto ettiğini, Suriye’deki hedeflere 18-19 Haziran tarihlerinde diğer balistik füzelerin atıldığından söz ettiğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’nin bu denemelerin yanı sıra 4 Temmuz’da yapılan orta menzilli füze denemesinin bahsini geçirdiğini, İran’ın ise bu iddialarını kesin dille reddettiğini anımsattı.