Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Duke: 11 Eylül benzeri saldırılar planlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke, DEAŞ ve diğer terörist gruplardan 11 Eylül’ün benzeri bir saldırı düzenleyecekleri yönünde tehditler geldiği uyarısında bulundu. Bu yönde istihbarat aldıklarını duyurdu.

Duke, Londra’daki ABD Büyükelçiliği’nde yaptığı açıklamada “İstihbaratımıza göre, DEAŞ ve diğer terörist örgütler uçak düşürmeye yönelik büyük bir saldırı düzenlemek istiyor” ifadesini kullandı. Örgütlerin terörü canlı tutarak mali kaynak akışını korumak istediğini ifade eden ABD İç Güvenlik Bakan Vekili, teröristlerin daha önce de araçlarla Avrupa’da onlarca saldırı düzenlediklerini hatırlattı.

Elaine Duke, teröristlerin güçlerine ve kendilerini gizleme yeteneklerine dair uyarıda bulunarak hâlihazırdaki terör tehlikesinin 11 Eylül saldırılarından daha yüksek seviyede olduğunu belirtti. “Teröristlere karşı koymak için kullanabileceğimiz her araca sahip olmalıyız” ifadesini kullandı.

Alınan önlemelere dair şu an açıklayamayacakları çalışmalar yürüttüklerini belirten Duke teröristlerin güvenli gördükleri bölgelere ve gizlendikleri yerlere yönelik operasyon düzenlediklerini belirtti.. “DEAŞ’ın Rakka’da hezimete uğradığını gördük. Şehirden çekildiler. Onları daima izlemeli ve herhangi bir plan hazırlamalarına engel olmalıyız” ifadesini kullandı.

Kişilerin ve malların serbest dolaşımına yönelik devletlerin sınır güvenlik sistemlerini geliştirmek zorunda olduğuna dikkat çeken Duke, uluslararası alanın her bir noktasında sınır güvenlik düzeylerinin yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Terörle mücadelenin yalnızca kendi sınırlarını güvene almakla başarılamayacağını belirtti.

Bakan Vekili Duke, terörle ilişkili olarak bilgisayarların havacılık endüstrisi için büyük bir tehdit olduğunu söylediği konuşmasında teknoloji devlerini terörle mücadeleye destek vermeye çağırdı. İngiltere ve ABD’nin sosyal medya şirketlerini internet üzerindeki aşırılık yanlısı terörist gruplara karşı daha çok çaba sarf etmek için teşvik etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke, İngiliz meslektaşı ile salı günü bira araya gelmişti. İki siyasetçinin gündeminde teknoloji devleri ile internet üzerinden aşırılık yanlısı propagandaların yapılmasına engel olmak vardı. Taraflar, teröristler arasındaki iletişimi saptamada izlenecek yöntemleri görüştü.

İngiltere İç İstihbarat Servisi MI5’ın Başkanı ve İç Güvenlik Bakanı Andrew Parker, görüşmeden bir gün sonra tıpkı ABD gibi İngiltere’nin de büyük bir terör tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.