Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD ile Rusya arasında ‘Yabancı Ajan’ gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Adalet Bakanlığı’nın ‘Yabancı Ajanlar’ adı altında yabancı medya organlarını yeni bir yasaya dahil etmesi basın özgürlüğüne yönelik bir tehdit olduğu belirtildi. Moskova’ya medyaya yönelik kısıtlamaları artıran bu tedbiri kaldırması çağrısında bulunuldu.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı açıklamada, “Bir hükümetin rahatsız edici bulabileceği basın özgürlüğü de dahil olmak üzere ifade özgürlüğü, Rusya’nın da koruma sözü verdiği insan haklarındaki evrensel bir haktır” ifadelerini kullandı. Dışişleri Sözcüsü, Rus yabancı ajanlar kanunun, STK’ların etkili bir şekilde çalışmalarını engelleyen bir baskı, taciz ve hukuki eylemleri haklı çıkarmak üzere kullanıldığını belirtti.

Cumartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanan yasa, Moskova’ya yabancı medya organlarını ‘yabancı ajanlar’ adı altında Rus denetleyicilere haberlerini sunmaya ve fon kaynaklarını açıklamaya zorlaması izni veriyor.

ABD, kısaca FARA olarak adlandırılan Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası uyarınca Rusya Today (RT) kanalını yabancı ajan adı altında kaydettirmek istemesinin ardından yasa iki hafta içerisinde Rus parlamentosundan geçti.

ABD yasasının, bilgilerin paylaşılmasını sınırlamayacağını veya kuruluşların yaşayabilirliğini kısıtlamayacağını savunan Nauert, ABD ve Rusya yasaları arasında herhangi bir kıyaslama yapılmaması gerektiğini belirtti.

Söz konusu adım, Rusya’nın geçtiğimiz yılki Donald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanması için seçim kampanyasına müdahale ettiği yönündeki suçlamaların bir parçası. Moskova, ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarını reddederken, ABD istihbaratı, Kremlin’i Rus medyasını aracılığıyla, ABD seçmenlerini etkilemekle suçladı.