Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Iraklı ilaç şirketleri hakkında soruşturma başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Adalet Bakanlığı’nın, 2005-2009 yıllarında, karaborsada satılarak, terör örgütlerinin finansmanında kullanılacağını bilmesine rağmen Irak hükümetine tıbbi ürün satan bazı şirketler hakkında soruşturma başlattığı iddia edildi.

Söz konusu şirketlerden biri olan Astrazeneka tarafından yayınlanan rapora göre, ABD Adalet Bakanlığı, Irak’taki yolsuzluk olaylarına ilişkin şirkete bir soruşturma tebligatı gönderdi.

Raporda, açılan soruşturmanın 2005-2009 yılları arasında Irak’ta ölen ABD’li askerler hakkında açılan davayla bağlantılı olduğu aktarıldı.

Haklarında soruşturma açılan şirketler arasında, Astrazeneka’nın yanı sıra, Veizer, Rush ve Johnson & Johnson gibi şirketler bulunuyor. Dava kapsamında, bu şirketler, Iraklı Şii Lider Mukteda el-Sadr taraftarlarının etkisindeki Irak Sağlık Bakanlığı’na ecza ve sağlık malzemeleri sağlayarak, ABD’deki terörle mücadele kanununu ihlal etmekle suçlanıyor. ABD basınına göre, Sadr yanlıları, bu şirketlerin sattığı malları ülkedeki saldırıları finanse etmek amacıyla karaborsada satmakla suçlanıyor.

Davada, aynı zamanda, Irak Sağlık Bakanlığı’nın da terör saldırıları için bilgi toplama ve silah kaçaklığına karıştığı iddia edilirken, bakanlık yetkililerin “Mehdi Ordusu” adlı örgütün kurulmasında temel rolü üstlendiği öne sürüldü.

Astrazeneka tarafından konuya dair yayınlanan açıklamada ise şirketin rüşvet ve yolsuzluğa karıştığı iddiaları yalanlanarak, “kanunlara saygı gösteren sağlam bir çalışma programımız var” denildi.