Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘ABD, İran-Katar ilişkilerinden endişeli’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li güvenlik yetkilileri, Washington’ın terör örgütü olarak tanımladığı İranlı Milislerle Katar arasındaki ilişkilerden endişe duyduklarını dile getirdi.

Londra merkezli ‘The Telegraph’ gazetesi de şu açıklamaya yer verdi:

“Katar’lı üstdüzey yetkililerin ‘Devrim Muhafızları Ordusu’ (DMO) ve ‘Hizbullah’ gibi gruplara elektronik postalar gönderdiğini öne süren ABD yetkilileri, Katar’ın terör örgütlerini finanse etmeyi kesmesini istiyor.”

The Telegraph’ın haberine göre; bu elektronik postalar, Katar’lı üst düzey yetkililerin, Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah ve Devrim Muhafızları Lideri Kasım Süleymani gibi öne çıkan isimlerle dostani bir ilişkileri olduğunu ortaya koyuyor.

İran tarafından desteklenen terör grupları ile Katarlı üst düzey yetkililer arasında geçen konuşmaların ayrıntıları da ele geçirildi: Iraklı Milisler tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması için Katar yüz milyonlarca dolar fidye ödemiş. Ayrıca raporlardaki meblağın bir milyar dolara kadar ulaştığı da gözlemlendi. Bu durum ise, Washington’un terör örgütlerine fidyeyi ödememe konusundaki uzun süredir devam eden politikasına doğrudan aykırı olma özelliğini taşıyor.

İngiliz gazetesine göre; geçen hafta İran Nükleer Anlaşmasından çekilmesinin ardından ABD, Katar’ı İran ve İran’ın desteklediği terörist gruplar ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye davet etti.

ABD’li üst düzey bir yetkili ise şöyle dedi:

“Katarlı yetkililerin e-postalarından anladığımız kadarıyla DMO’nun ve İran’ın desteklediği terör gruplarının önde gelen isimleri ile dostane ilişkileri var. ABD’nin İran’ı Orta Doğu’daki terörist eylemlerden vazgeçirmeye çalıştığı bir zamanda, Katar’ın bu terörist gruplarla olan ilişkilerini devam ettirmesini faydalı bulmuyoruz.”
Yabancı hükümetler tarafından ele geçirildiğine inanılan bir e-posta mesajında ise, Katarlı bir üst düzey yetkilinin Nisan 2017’de Kasım Süleymani’ye 50 milyon ve Irak’ın güneyinde onlarca ABD askerini öldürmekle suçlanan Iraklı terörist gruba ise 25 milyon sterlin ödediği bilgisi yer alıyor.