Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: İran yaptırımlardan kaçınmak için ‘aldatıcı uygulamalara’ başvurabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tahran’a yönelik yeni yaptırım paketini uygulamaya hazırlanan ABD, küresel finans kurumları, İran’ın yaptırımların etkisini yumuşatmak için “aldatıcı uygulamalara” başvurabileceği konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın kara para aklama ve terörizme destek konusunda uluslararası düzenlemeleri ihlal ettiğini bildirdi.

Bakanlık, İran rejiminin yaptırımların etkisini yumuşatmak için başvurduğu aldatıcı uygulamalar kapsamında paravan şirketleri ve hileli belgeleri kullandığını açıkladı. Bu tür faaliyetlerin İran hükümetinin yanı sıra Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü ve İran Merkez Bankası’nın üst düzey yetkilileri tarafından yürütüldüğünü belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın terörizmi desteklemesine izin veren herhangi bir ülke, özellikle de ülkenin kendisi, dünyadaki en büyük terör örgütü finansörü ise en üst düzeyde denetime tabi tutulacaktır. Dünya genelindeki hükümetlerin, finans kurumlarının ve şirketlerin İran’ın bu türden faaliyetlerine karşı çok dikkatli olmaları gerekir.”

Mandelker, ABD’nin yaptığı son uyarıların yabancı finans kurumlarına, ABD denetçilerinin yükümlülüklerini daha iyi anlamaları, ABD’nin yaptırımlarından kaçınmaları ve İran faaliyetlerinin uluslararası finansal sisteme yönelik risklerinin bilincinde olmaları için yardımcı olmasını temenni ettiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığına bağlı Finansal Suçlar Uygulama Ağı (FinCen) Direktörü Kenneth A. Blanco, “Şüpheli Faaliyet Raporları ve finans sektörü tarafından sağlanan önemli bilgiler, para aklama ve diğer mali planlar ile İran rejimi arasındaki bağlantının tespit edilmesinde etkili oldu” dedi.

Blanco açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“FinCEN, finans kurumlarının dikkatini İran rejimini kapsayan işlemlerle ilgili mevcut riskler üzerine odaklıyor. Aynı zamanda İran bağlantılı potansiyel yasadışı aktiviteleri tanımlamak için özel ipuçları ve örneklemeler sunuyor. Bunu yaparken sadece endüstri bilincini artırmıyor, aynı zamanda ilgili Şüpheli Faaliyet Raporları’nın gelecekteki değerini artırarak ABD finans sisteminin güvenliğini güçlendiriyor.”