Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’den İran’a çalışan kalpazanlara yaptırım kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, dün, İran’a çalışan ve kalpazanlıkla suçlanan şirket ve kişilerden oluşan bir çeteye yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, yaptırımlar, İran lehine Yemen parası basmakla suçlanan kişi ve şirketleri hedef alırken, bu kişilerin arasında Reza Haydari adlı bir İranlı ve uyruğu belirtilmeyen Muhammed Seyf adlı bir başka kişi bulunuyor.

Bakanlığın açıklamasında, Reza Haydari ve Muhammed Seyf’in Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Forent Teknic, Pringing Center ve İran’ın Başkenti Tahran’da bulunan, Ryan Pringing ve Elmas Moubin adlı şirketler üzerinden, İran lehine milyonlarca dolar değerinde Yemen Riyali bastığı ifade edildi.

Yaptırımlar, ABD’nin İran Devrim Muhafızları’na yönelik 2007 yılından bu yana uygulanan yaptırımların bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Bu plan, İran Devrim Muhafızları ve Kudüs Tugayları’nın derin dolandırıcılık faaliyetlerini ve Avrupa’daki şirketler ile Körfez ülkelerine karşı hazırlıklarını ve İran’ın Ortadoğu’nun istikrarını bozmaya yönelik girişimlerine sağladığı desteği ortaya koymaktadır” dedi.

Mnuchin, açıklamasında, “Bu yolsuzluklar, dünya ekonomisine darbe vuruyor. İran’a bağlı grupların böyle yolsuzluklara karışması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.