Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, İran’a karşı uluslararası ‘pençelerin’ gösterilmesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley tarafından BM’ye dağıtılan ve Şarku’l Avsat’ın en önemli maddelerini yayınladığı belgeye göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 26 Eylül’de Güvenlik Konseyi’nde kitlesel imha silahlarının ve dağıtım sistemlerinin yayılmasıyla mücadele edilmesini amaçlayan oturuma başkanlık etmesi bekleniyor. Söz konusu belgeye göre toplantı, özellikle İran gibi ülkeler tarafından bu silahların kullanılmasına ve yayılmasına karşı yürürlükte olan anlaşmalar, paktlar ve uluslararası normların uygulanmasını amaçlıyor.

Bu ay Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanlığını yürüten ABD Temsilcisi, aslında BM Genel Kurulu’nun 73. Dönem üst düzey toplantılarının akabinde, İran’ı, “uluslararası hukuku ihlal etmesini” ve Ortadoğu bölgesinde “kaos ve terörün” yayılmasındaki rolünü kınamak için bir toplantı yapmaya çalışmıştı. Ancak, bu konuyu “küresel ilginin, kitle imha silahlarının ve dağıtım sistemlerinin yayılmasıyla hemen mücadele edilmesine yönelik esas ihtiyaca odaklanması” için genişletti ve “kararları ihlal eden ülkelerden hesap sorulması gerektiğini” vurguladı.

ABD başkanlığı, İran’dan herhangi bir temsilcinin zirvede konuşmasına izin vermeyecek ve sadece Güvenlik Konseyi’ndeki 15 üyenin söz hakkı olacak.

Bu arada 25 Eylül’de başlayıp 1 Ekim’de sona erecek BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarında, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. Erdoğan, toplantının ilk gününde dördüncü sırada konuşma gerçekleştirerek, BM Genel Kurulu’na hitap edecek.