Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, İran’ı Hürmüz Boğazı’nı kapatmaması konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ve yaptırımlar uygulamasının ardından İran’ın bölgede artan askeri hareketliliği Washington tarafından yakından takip ediliyor.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, İran’ın Arap Körfezi’nde ağustos ayı başlarında gerçekleştirdiği deniz tatbikatından sonra ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda geçiş güvenliğini sağlama konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yapılan yorumlar, söz konusu tatbikatın ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve yeniden yaptırım uygulama kararının ardından Tahran ile Washington arasındaki gerginliğin arttığı bir dönemde gelmesinin dikkat çekici olduğu yönünde.

CENTCOM Komutanı Orgeneral Joseph Votel de gazetecilere verdiği demeçte “Bize mesaj göndermek için bu tatbikatları kullanmaya çalıştıkları çok açık” diyerek İran rejiminin stratejik Hürmüz Boğazı’nda ‘askeri yeteneklere’ sahip olduğunu kanıtlamak istediğini belirtti.

İran’ın söz konusu bölgede radarların yanı sıra mayınlar, bubi tuzakları ve kıyı savunma füzeleri olduğu bilgisini veren Votel “Son derece ihtiyatlıyız ve bölgedeki her değişikliği izliyoruz. Temel görevlerimizden biri seyrüsefer ve ticaret özgürlüğünü sağlamaktır. Bölge genelinde bunu yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen ay uluslararası petrol kaynakları için hayati öneme sahip geçiş hattı olan Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceğine dair uyarısını yenilemişti. ABD’li mevkidaşı da Donald Trump’ın “Bu Boğaz’ın güvenliğini her zaman sağladık. Ateşle oynamayın. Aksi takdirde pişman olursunuz” sözlerini aktararak tehdit etmişti.