Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, İran’ın yeni savaş uçağıyla dalga geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington, İran’ın Ulusal Savunma Sanayisi Günü sebebiyle ilk yerli yapım savaş uçağını ürettiğini duyurmasıyla dalga geçti. ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elektronik iletişim ekibi, Twitter üzerinden, İran’ın yeni savaş uçağı ürettiğine yönelik iddiasını yalanladı ve “İran bu savaş uçağını üretmekte geç kaldı” ifadelerini kullandı.

“DOS İletişim Ekibi” adını taşıyan hesap tarafından Twitter’dan paylaşılan mesajda, İran rejimi, (yeni, gelişmiş, yerli yapım) bir savaş uçağından bahsetti. Rejim yetkililerinin havacılık endüstrisinin gelişim sürecine yeterince aşina olmadığı görülüyor. Uçakları, ABD’nin 20 yıl önce ürettiği bir savaş uçağına büyük ölçüde benziyor. İran’ın ondan daha eski bir filosu var. Ancak aldatmak, onların en sevdiği yöntemdir” ifadelerine yer verildi.

İran devlet televizyonu, Kevser (Kovsar) adı verilen ilk gelişmiş savaş uçağını tanıtmıştı. Tahran’daki Ulusal Savunma Sanayii Fuarı’nda yapılan tanıtımda, söz konusu uçağın 1.2 Mach (ses) hızıyla 45 bin feet yükseklikte uçabildiği açıklanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, bir televizyon konuşmasında: “Eğer caydırıcı bir güce sahip olmazsak diğerlerine bu ülkeyi işgal konusunda yeşil ışık yakmış oluruz. Tahran’ın askeri gücünün tek amacı, düşmanları caydırmak ve kalıcı barış sağlamaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim haber ajansı ise Kevser adı verilen yeni uçağın, tamamen yerli yapım olduğunu, çeşitli silahları taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve kısa süreli destek görevlerinde kullanılabileceğini bildirmişti.

Uzmanlara göre, İran’ın savaş uçağı “Kevser”in dış tasarımı, üretimi 1962 yılına kadar uzanan Amerikan F-5 savaş uçağına benziyor. İran’da şu anda, Şah Muhammed Rıza Pehlevi döneminde elde edilen 140 savaş uçağından “F-F5 ve E-F5” model 60 ila 75 savaş uçağı bulunuyor.

Daha 1-2 ay geçmeden İran, yeni bir silah geliştirdiğini ya da ürettiğini, silahlarının ve icatlarının bireysel silahlarla sınırlı olmadığını savaş uçaklarından kıtalararası balistik füzelere ve deniz botlarına kadar uzandığını açıklıyor.

İran, “ilk yerli yapım savaş uçağını” ürettiğini ilk kez ilan etmiyor. 2 Şubat 2013’te, Devrim Muhafızları haber ajansları, “Kahir 313 adlı İran yapımı ilk savaş uçağı” hakkında haberler yayınlamış ve savaş uçağıyla birlikte eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi’nin fotoğraflarını yayınlamıştı. Ayrıca uçuş yapıp yapmadığını belirtmeksizin, uçağın askeri bir havalimanında nakledildiğini gösteren bir fotoğraf da yayınlamıştı. Ancak o zamanlar bazı uzmanlar uçağın kapasitesini şüpheyle karşılamışlardı.

Bu arada İran’ın askeri endüstrisine odaklanan bir web sitesine göre, Tahran “ilk yerli yapım savaş uçağı” ürettiğini doksanlı yılların ortalarında ilan etmişti. Söz konusu bu uçak, “Azerehş” adını taşıyordu. Ancak sonradan, İran’ın sunduğu savaş uçağının, Etiyopya’dan aldığı beş F-5 model savaş uçaklarından biri olduğu ortaya çıkmıştı.

1998 yılının sonbaharında ise, İran Askeri Bilimler Fakültesi, reformist Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’yi ilk yerli savaş uçağının üretildiği yönünde bilgilendirmişti. “Saika” adlı bu uçak, F-14 Tomcat savaş uçaklarının yerli modeliydi.