Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, İran’la ilişkili şirketleri yaptırım listesine aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine Bakanlığı, İranlı havayolu şirketlerinden Mahan Air, Meraj Air, Caspian Airlines ve Pouya Air ile bağlantıları olduğu belirtilen 9 kişi ve kuruluşu yaptırım listesine aldığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine alınan 9 kişi ve kuruluşun, İranlı havayolu şirketleri olan Mahan Air, Meraj Air, Caspian Airlines ve Pouya Air’in uçak filosuna parça temin ettikleri belirtildi.

Açıklamada, İran ordusuna bağlı Kudüs Gücü’ne lojistik sağlamakla suçlanan unsurlar için “İran’ın, aralarında Hizbullah’ın bulunduğu vekillerine silah, savaşçı ile para transferi yapmasına ve vahşi Esad rejimine destek vermesine olanak sağlıyorlar” denildi.

31 uçağa iniş izni tanıyanlara ülkelere yaptırım

Ayrıca, yaptırım listesine alınan İranlı havayollarına ait 31 uçağa hizmet veya iniş izni tanıyanların ABD’nin yaptırımlarına tabi tutulacağı uyarısında bulunuldu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, “Dünya genelinde ülkeler ve şirketler, İran tarafından bölgeye terör ihraç etmek için kullanılan havayollarına iniş izni ve havacılık hizmetleri sağlamanın getirdiği riskleri dikkate almalılar. Bu havayolu şirketlerinin Amerikan ürünlerini ve hizmetlerini temin edebilmek için kullandığı aldatıcı uygulamalar, İran rejiminin işleyişi için başvurulan hilekar yolların sadece bir örneği” diye konuştu.

Bakanlığın açıklamasında, daha önce yaptırım listesine alınan İranlı havayolu şirketlerinin ‘İran’ın terör ihraç etmesinde önemli rol üstlendiklerine’ işaret edildi.

Bu kararla birlikte Washington, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yeni İran stratejisini kamuoyuyla paylaştığı Pazartesi gününden bu yana İran’a yönelik aldığı ikinci yaptırım kararı oldu.

Bakanlığın yaptırım listesine aldığı şirketler arasında, merkezi İstanbul’da bulunan Türk şirketleri de yer alıyor. Buna göre, İran’lı Havayolu şirketlerine mali destek sağladıkları gerekçesiyle Türk menşeli Otik Havacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile merkezi İstanbul’da bulunan İran Blu Airlines havayolları şirketleri yaptırım listesinde yer aldı. Söz konusu şirketlerin İranlı havayolu şirketi Mahan Air’e mali destek sağlamak için yabancı ekipmanları dış ülkelerden alarak İran’daki şubelerine aktardığı belirtildi. Mahan Air ile çalışan Blu Airlines’ın herhangi bir uçağı bulunmuyor. Mahan Air, yasaklı Amerikan ürünlerini satın alabilmek için anlaşmalar üzerinde Blu Airlines’in ismini kullanarak ticaret yaptığı ifade edildi.

Yaptırım uygulanan şirketlere ekipman desteği sağlandı

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlar listesinde yer alan İranlı şirketlerin filolarını korumak için gereken parçaları satın alma noktasında dünya çapındaki uluslararası şirketleri kullandıklarını söyledi. Bakanlık, söz konusu şirketlerin, ABD’nin parça ve ekipmanlarını yasadışı yollardan sağlamak için tedarikçi firmalara karşı aldatıcı uygulamalar kullandığını söyledi.

Mahan, Devrim Muhafızları’nın gizli seyahatler yapmasını sağladı

Bakanlık 2011 yılında Devrim Muhafızları’na ulaşım, para transferi ve kişisel seyahat hizmetleri sağladığı gerekçesiyle Mahan Air’i yaptırım listesine aldı. Bakanlıktan o dönem yapılan açıklamada, Devrim Muhafızlarının askeri eğitimlerini sağlamak için Mahan’ın normal güvenlik prosedürlerini ve uçuş verilerini atlayarak Devrim Muhafızlarının gizli seyahatlerini kolaylaştırdığı belirtilmişti. Söz konusu açıklamada Mahan Air’in bölgede çatışmaları körükleyen ve istikrarsızlığa yol açan Hizbullah güçlerine silah ve para transferi yaptığı belirtilmişti.

Suriye krizinin başlangıcından bu yana Mahan Air ve diğer İranlı havayolları şirketlerinin, Esed rejimine asker ve lojistik destek sağladığına işaret eden Bakanlık, İran’ın Esed’e verdiği desteğin Suriye’de kitlesel ölümlerin tırmanmasına ve milyonlarca Suriyelinin yerinden edilmesine sebep olduğunu belirtti.