Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, İran’la mücadele stratejisini açıklayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, göreve gelişinden sonra yapacağı ilk resmi konuşmada İran’la mücadeledeki yeni stratejisini açıklayacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu strateji ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonraki süreçte takip edilecek yol haritasını içeriyor.
Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi Başkanı Brian Hook dün yaptığı basın açıklamasında, Pompeo’nun İran’dan gelen tehditleri engelleyecek bir çerçeve oluşturmak için çalıştığını aktardı.
Hook, Bakan’ın yapacağı konuşma hakkında detay vermezken, Pompeo’nun ‘İran’ın balistik füzeleri ve Suriye ile Yemen başta olmak üzere bölgede iç savaşı körüklemesi konusundaki endişelerin giderilmesi ve denetleme sisteminin daha etkin hale getirilmesi için nükleer anlaşmada belirli düzenlemeler yapılmasını istediği’ bilgisini paylaştı.

ABD’li yetkililerin Avrupalı mevkidaşlarıyla nükleer anlaşmanın gözden geçirilmesi konusunda çok yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Brian Hook, ABD ile Avrupa arasında söz konusu meselede büyük anlaşmazlıklar yaşandığına dair iddiaların abartılı olduğunu söyledi. Hook açıklamasının devamında, “Gösterdiğimiz çabalarla, politikasını değiştirmesi ve endişelerimizi giderebilecek yeni bir sürece girmesi için İran’a gerekli tüm baskıların yapılmasını hedefliyoruz” dedi.

Hook sözlerine şöyle devam etti: “Avrupalı müttefiklerle anlaşabildiğimiz konuların anlaşamadıklarımızdan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Denetim yapılması, İran’ın bölgedeki faaliyetleri, insan hakları konuları ve İran’ın balistik füze gücü gibi konularda onlarla aynı fikirdeyiz. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un girişimleriyle birlikte nasıl bir ilerleme kaydedebiliriz onu düşünüyoruz.’’

‘’İran’a güvenilemez’’

İran’ın nükleer programının askeri boyutundan uzak durması gerektiğinin altını çizen Daire Başkanı, İsrail’in elinde Tahran’ın nükleer bomba üretimine ilişkin dosyaları içeren büyük bir arşiv bulunduğu konusunda, “İran’ın güvenilmez olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
Brian Hook, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran’a yeni yaptırımlar getirilmesinin ekonomik baskı unsuru olduğunu ve bunun İran’ın müzakere masasına çeken birinci unsur olduğunu belirtti. ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun bir diplomatik çözüm istediklerini vurgulayan Hook, ‘’Bu anlaşmanın küçük bir bedel karşılığında İran’a çok yarar sağladığı görüşündeyiz. Önümüzdeki aşamada Başkan Trump’ın hedeflerini gerçekleştirmeye ve İran’a gerekli tüm baskıyı yapmaya yoğunlaşacağız ki bunlar ulusal güvenlik hedeflerimizi yansıtıyor” dedi.