Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD İranlı iki kurum ve 7 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin İranlı iki kurum ve 7 kişiye ABD’ye yönelik siber saldırılar düzenledikleri veya İran’ın balistik füze programına yardım ettikleri gerekçesiyle yeni yaptırımlar uyguladığı belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında, kurumlardan birinin İran balistik füze programına destek verdiği belirtilerek, “Hedeflenen kişiler ve kurumlara ait tüm mal varlıkları ve ticari faaliyetler donduruldu. ABD vatandaşlarının bu kişilerle herhangi bir alışverişte bulunması ise yasaklandı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in, “Bakanlık, İran Devrim Muhafızları ve aşırıcı gruplara verdikleri destek de dahil olmak üzere, İran’ın provokasyonları karşısında sert yaptırımlar uygulamaya devam edecek” şeklindeki ifadeleri yer aldı.

Bakan Mnuchin, “Yaptırımlar, balistik füze programı için destek ekipmanları sağlayan İranlı bir şirketi, Suriye’ye savaşçı ve silah nakledilmesini temin eden havacılık şirketleri ve ABD’nin ekonomisini hedef alan siber saldırılar düzenleyen korsan şirketleri hedef alıyor” dedi.

Washington geçtiğimiz temmuz ayında İran balistik füze programına ve İran Devrim Muhafızları’na destek verdikleri gerekçesiyle bazı İranlı kişilere ve mal varlıklarına hukuki ve mali yaptırımlar uygulamıştı. Bu yaptırımlar Tahran’ın yörüngeye yerleştirmek üzere uydu fırlatmasından bir gün sonra uygulanmıştı.