Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Japonya ve AB, Çin’e karşı birleşti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Japonya ve Avrupa Birliği (AB) açıktan isim telaffuz etmeler de Çin’in haksız ticaret uygulamalarına karşı ortak cephe oluşturduklarını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ve AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmstrom konu hakkındaki endişelerini dile getirdikleri açıklamada yenilikçi teknolojiler kullanarak uluslararası ticaretin normal seyrini baltalayan haksız ticaret uygulamalarına karşı ortak önlemler alınacağını bildirdi.

New York’ta düzenlenen BM 73’üncü Genel Kurulu’nun oturum aralarında bir araya gelen yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump’ın bir süredir Pekin’e yönelttiği eleştirileri yineledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ticari amaçla kullanılan hassas bilgilerin çalınmasını kınadıklarını dile getiren üç yetkili, yakın gelecekte alınabilecek önlemleri değerlendirdiklerini belirttiler. Ancak söz konusu önlemlerin detayları hakkında bilgi vermediler.

Dünya Ticaret Örgütü’nü (WTO) etkin kılana kadar birlikte çalışmaya dair kararlılıklarını ifade eden yetkililer gelecekteki müzakerelerde önemli birer ticaret ortağı olma yönündeki isteklerini vurguladı.