Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD-Kanada müzakereleri NAFTA için yenilik getirmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada Dışişleri Bakanı Cristia Varilland, ülkesinin ABD ile gerçekleştirdiği müzakerelerin ertelenmesinin ardından yaptığı açıklamada, “ABD ve Meksika ile yeni bir üçlü anlaşma imzalamak parmaklarımızın ucunda” dedi.

Varilland, açıklamasında, müzakerelerde ilerleme kaydetmelerine rağmen henüz hedeflerine ulaşamadıklarını belirterek, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yenilenmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Kanada hükümet kaynakları ise Washington ve Ottawa arasında, NAFTA’nın yenilenmesi amacıyla sürdürülen müzakerelerin dün sona erdiğini ve tarafların anlaşmaya varamadığını aktarırken, müzakerelerin önümüzdeki hafta devam edeceğini kaydetti. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise NAFTA müzakerelerine önümüzdeki Perşembe günü devam edileceği bildirildi.

Buna karşılık ABD yönetimi, NAFTA’nın yenilenmesi kapsamında Meksika ile sürdürülen müzakerelerde imza aşamasına gelindiğini açıkladı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, kongreye Meksika ve kabul etmesi halinde Kanada ile 90 gün içinde yeni bir ticari anlaşma imzalamak istediğini bildirdiği ifade edildi.

ABD ile Kanada arasında yürütülen NAFTA müzakereleri, geçtiğimiz Perşembe günü, yeterince olumlu olmayan bir atmosferde yeniden başlatmıştı. İki ülke arasında, Washington’da, Salı günü başlayan yoğunlaştırılmış müzakerelere dair ilk açıklamayı yapan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Leitheizer, Kanada’nın tarım konusunda herhangi bir taviz vermediğini söylemişti.

İki ülke arasındaki müzakerelerde ziraat konusu genellikle gündem dışında tutulurken, Kanada Başbakanı Justine Trudeau, bu konuda taviz vermeyeceklerini defalarca dile getirmişti.

Öte yandan, Kanada’da yayın yapan The Globe And Mail gazetesinin haberine göre, müzakerelerin taraflar arasındaki NAFTA’nın 19’uncu maddesine dair anlaşmazlıklar nedeniyle de çıkmaza giriyor. ABD, bu maddenin ön gördüğü mekanizmadan kurtulmak isterken Kanada, mekanizmanın kalmasını istiyor.