Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Kaşıkçı olayına ilişkin Veliaht Prens iddialarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Türk basınında yer alan ‘Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yönelik’ iddiaları reddetti.

Washington tarafından dün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın geçen ay İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı meselesi ile ilişkisine dair Türk basınında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili ses kaydını dinleyen taraflarla görüştüğünü belirten ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, söz konusu kaydın Veliaht Prens’in yaşanan hadise ile ilişkisine işaret etmediğini vurguladı.

Bolton, Singapur’da gerçekleşen bölgesel zirvenin oturum aralarında gazetecilere yaptığı açıklamada, kayıtları kendisinin dinlemediğini fakat dinleyenlerin Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın olay ile hiçbir şekilde ilişkisi olmadığı değerlendirmesinde bulunduklarını söyledi.

Trump’ın Suudi Arabistan’dan tam bir soruşturma yürütmesini ve operasyondan sorumlu olanlardan hesap sormasını talep ettiğini kaydeden Bolton, “Başkan Trump, yaşanan hadiseye ilişkin gerçeklerin Suudilerden elde edileceğini umduğunu dile getirdi. Suudi Kralı ve Veliaht Prens, Trump ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde bu meseleye ilişkin sorumluluklarını üstlendiler” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetindeki en üst makamlar tarafından verildiğine işaret etti.

Türk hükümeti tarafından daha önce yapılan açıklamada Riyad, Washington ve Paris dahil olmak üzere bir dizi başkentte bulunan yetkililere Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili kayıtlar hakkında brifing verdiğini ifade etmişti. Türk hükümetinin bu açıklaması, Fransa’nın bu konuyla ilgili herhangi bir ses kaydı dinlediğini reddetmesinin öncesinde gelmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, kayıtların Fransa’ya verildiğine dair bir bilgisi olmadığını söyleyerek, “Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bize vereceği bilgiler varsa bunları vermeli” ifadelerini kullandı. Euronews’te yer alan habere göre sunucunun “Bunun anlamı Erdoğan yalan mı söylüyor?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Bakan Le Drian, “Bunun anlamı Erdoğan’ın bu şartlar altında oynayacak politik bir oyunu var” dedi.