Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, ‘Kimyasal saldırı’ operasyonun ardından güvenlik tedbirlerini artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Muhammed Ali Salih

ABD, Fransa ve İngiltere ile birlikte Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği hava saldırıları sonrasında yurt içi ve yurt dışından olumsuz muhtemel geri dönüşler olabileceği endişesi, ABD’li yetkililerin Washington ve diğer şehirlerde olası terör saldırılarını önlemek için sıkı güvenlik tedbirleri almalarına sebep oldu.

New York Polis Departmanı (NYPD), askeri operasyonun ardından ABD’deki şehirlerde anti-terör güçlerinin konuşlandırıldığını açıkladı. NYPD Sözcüsü Phil Walczak, ‘gerçek tehditler’ olmadığının altını çizerek, alınan önlemlerin yalnızca ‘çok fazla ihtiyatlı olunmasından’ kaynaklandığını kaydetti. New York merkezli ‘ABC Radyosu’ NYPD’nin, belirli ülkelerde bulunan istihbarat servisleri ile işbirliği içerisinde olduğunu ve yine aynı şekilde Suriye’deki ABD’nin askeri harekatın ardından gelişmeleri takip etmek üzere Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile irtibat halinde olduğunu belirtti.

Öte yandan telekomünikasyon şirketleri geçtiğimiz hafta, Washington bölgesinde, ‘acil durumlarda’ iletişim testi gerçekleştirdi. Test ile acil bir durum anında, elinde telefon olan herkesi aynı anda bilgilendirmek ya da güvenliği korumak için özel talimatlar verilmesi hedeflendi.

Acil durum alarmları engellenebilir endişesi

‘Washington Post’ gazetesi dünkü haberinde, alınan sıkı güvenlik önlemleri ardından ortaya çıkan, ‘bazı acil durumda alarmların engellenebileceğine’ dair bir rapor sonrasında halk arasında yaşanan endişeyi gündeme getirdi. Raporda, ‘bir grup bilgisayar korsanının bazı ağlara girerek, doğal afetler, terör olayları veya insani felaketler sırasında verilen acil durum uyarı sistemlerini ele geçirilebileceği’ belirtildi. Kablosuz güvenlik şirketi Bastille tarafından yayınlanan raporda, ‘bazı ABD şehirlerinde acil durum uyarı sistemlerinde zayıflıklar bulunduğunu’ belirtti. Washington Post’a göre, geçtiğimiz Ocak ayında Kuzey Kore ile gerilimin arttığı dönemde, Hawaii’de bir nükleer saldırı olduğuna dair yayınlanan acil durum mesajıyla verilen yanlış alarmların halk arasında ciddi bir paniğe neden olduğu ve insanların sokaklara döküldüğüne dikkat çekildi.

Aynı dönemde, Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarına belirli ülkelere seyahat etmemeleri uyarılarını yinelemişti. Yıl başında, her ülke için 1 ila 4 arasında güvenlik risklerine göre kategorilere bölündüğü bir program kabul edildi. İlk kademede, yolculara ‘normal önlemler’ alınması tavsiyesi, ardından ‘dikkatli olmaları’ uyarısı, sonraki kademede seyahat planlarını ‘yeniden gözden geçirme’ konusu dile getirilirken son kademede ‘bu ülkeye seyahat etmeyin’ uyarısı yer alıyor.

DEAŞ eylem yapabilecek güçte

4. kademede bulunan ülkeler arasında Afganistan, İran, Irak, Libya, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıl, Fransa, Rusya, İsveç, İngiltere, İspanya, Finlandiya’da DEAŞ ve sempatizanlarının yaygın bir şekilde eylemlerde bulunduğu, Avrupa’da terör saldırıları planlama ve başlatma yeteneklerine sahip olduklarının gözlemlendiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Avrupa hükümetlerinin terörle mücadeleye devam etmelerine rağmen bakanlığın bu ülkelerdeki olası terör saldırılarına karşı endişeleri var. Bu yüzden, ABD vatandaşlarının teröristler ve sempatizanlarının olası saldırılarına karşı dikkatli olmalıdır” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, radikallerin turistik mekanlar, ulaşım araçları, otoparklar, pazarlar, iş merkezleri, yerel yönetim kurumları gibi halkın kalabalık olduğu yerleri hedef alabileceğine dikkat çekildi.

ABD, vatandaşlarını ziyaretler konusunda uyarıyor

O dönemde ABC televizyonundan yapılan bir yayında, ABD’nin Avrupa’daki büyükelçiliklerini, yapılan uyarı ışığında ABD vatandaşlarının ziyaretleri ile daha fazla ilgilenmeleri ve daha fazla soruşturma yapmaları konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı, Amerikalılara bu elçiliklerin web sitelerini ve Washington’daki Dışişleri Bakanlığını daha fazla bilgi almak veya olası bir tehdidi bildirmek için başvuruda bulunmalarını istedi. Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz yaz, özellikle başta turistik geziye gidenler olmak üzere Avrupa’ya seyahat eden Amerikalıları uyardı.