Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, kimyasal silahlara cevap için askeri ve politik ‘seçenekler’ masada | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington, “Şam rejimi lideri Beşşar Esed’in Duma’ya kimyasal silah kullanmasından dolayı rejimi cezalandırmak için güçlü ve kapsamlı saldırılar başlatacağını ve askeri planlar hazırladığını” açıkladı.

Ulusal Güvenlik ekibi, Suriye’deki kimyasal saldırıya yanıt vermek için askeri olmayan çeşitli seçenekleri tartışmak üzere Beyaz Saray’da toplandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 11 Nisan’da yaptığı uyarıdan sonra askeri saldırının zamanlamasının net tarihini vermedi ve Rusya’yı akıllı ve yeni füzelere karşı uyardı.

Trump, attığı tweette” “Ben Suriye’ye bir saldırı için bir tarih vermedim. Çok yakın bir zamanda da olabilir, hiç yakın bir zamanda olmayabilir de! Her durumda ABD benim yönetimimde bölgeyi DEAŞ’dan kurtarmak konusunda harika bir iş çıkardı” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Trump yönetiminin kimyasal silah saldırısına karşı henüz nasıl tepki vereceğine karar vermediğini ve tüm seçeneklerin hala masada olduğunu doğruladı.

Trump’ın açıklamaları, yönetimin hamleleriyle ilgili bir çok ihtilafa yol açtı. Bazı analistler Trump’ın yaptığı savaş açıklamasının sadece ABD’nin sembolik bir saldırıdan ibaret olduğunu söylerken, diğer analistler, genişletilmiş bir ABD saldırısını ve Trump’ın Amerikan planlarını karıştırmaya çalıştığını vurguladı.

Yetkililer, Rus tarafının herhangi bir ABD-Rus çatışmasını, özellikle de herhangi bir Rus subayı olası bir saldırıya uğratmaktan kaçınmak için perde arkasında görüşmelere işaret ediyor.

ABD Deniz Kuvvetleri, uydular tarafından yönlendirilen Tomahawk füzelerinin fırlatılması için yüksek yeteneklere sahip destroyerlere sahip ve Trump’ın Çarşamba günü işaret ettiği yüksek güçlü füzeler hedeflerini tam isabetle vurabiliyor.

Pentagon’a göre, ABD destroyeri Donald Cook, şimdi Akdeniz’de ve emir almaya hazır durumda. Aynı zamanda, uçak ve denizaltılar da dahil olmak üzere diğer ABD askeri teçhizatları, Başkan tarafından verilen herhangi bir emir için hazır olma durumunda. Bu, savaş gemileri, denizaltılar, askeri teçhizat ve Akdeniz’deki Fransız ve İngiliz uçaklarının hareketleriyle çakışırken, Amerikan tarafıyla Fransız ve İngiliz tarafları arasında istişareler devam ediyor.

Hava aracı gemisi Harry Truman, Çarşamba günü Virginia’daki üssünden Akdeniz’e doğru yola çıktı. Amiral Eugene Black, 6 bin 500 Amerikan denizciyi taşıyan uçak gemisinin Washington’dan gelen emirler için beklemede olduğunu vurguladı.

Kaynaklar, Suriye havaalanlarının, komuta merkezlerinin, Suriye savaş uçaklarının ve silah depolarının tahrip edilmesinin olası bir Amerikan saldırısının hedefleri arasında yer aldığını aktarıyor.

Hedefler, ABD’nin Esed rejimine güçlü bir mesaj göndermek için Duma’daki sivil nüfusa karşı kimyasal silah kullanma emirlerini yerine getiren komutanları ve pilotları hedef aldığını gösteriyor. Planlar aynı zamanda, bir çok can kaybına ve aynı zamanda çatışmanın tırmanma şansının artmasına da neden oluyor.

Hareketliliğe göre hedefler değiştiriliyor

Eski bir askeri yetkili ve eski Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olan John Kirby, CNN’e verdiği demeçte, ABD uyduları ve diğer istihbarat uçaklarının Suriye’deki, rejim ve Rus askeri birimlerinin hedef olmamak için yer değiştirdiğini belirtti.

Kirby, Rusya ve rejimin hareketliliğinin izlendiğini bu gözlemlere dayanarak Washington’daki askeri liderlerin de muhtemel hedefleri değiştirdiğini söyledi.

Resmi bir kaynak, ABD’nin Nisan 2017’de Han Şeyhun’da kullanılan kimyasal silahlara tepki olarak saldırı yaptığını Rusya’nın ise füzeleri düşürmek için hiçbir çaba sarf etmediğini hatırlattı.