Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: ‘Kongre Kütüphanesi’ tweet arşivleme işlemini dururdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Kongre Kütüphanesi, herkese açık tweetlerin arşivlenmesinin 31 Aralık itibariyle durdurulması kararı aldı. Önemli olaylar ya da toplumsal ve politik gelişmeler gibi belirli paylaşımları arşivlemekle yetinecek.

Kongre Kütüphanesi, Twitter üzerinden herkese açık yayınlanan paylaşımları arşivlemeye 2010’da başlamıştı. Ayrıca Twitter’ın kuruluş tarihi olan 2006 yılına kadar geriye dönük arşivleme faaliyetleri de aynı tarihte başlamıştı.

Kütüphane, bu ay yayınlanan bir raporda, kullanılan karakter sayısının 280’e yükselmesi ayrıca buna ek olarak yayınların birçoğunda resim ve video bulunması ve kütüphanedeki toplanan tweetlerin sadece yazılı metinlerden oluşması nedeniyle arşivlemeyi durdurma kararı aldıkları, bunun büyük bir önem taşımadığı belirtildi.

Kütüphanenin, gelecek için büyük bir miras olabileceğini düşünerek, bu arşivi muhafaza etmekte olduğu bildirildi. Raporda, “Gelecek nesiller, tarihimizdeki bu zengin dönem hakkında çok şey öğrenecek, mevcut neslin sosyal ve politik özelliklerini tanımlamaya yardım eden bilgi akışı sağlanacak” ifadeleri kullanıldı.