Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Kongresi teröre karşı askeri güç kullanma yetkisini tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Kongresi, anayasal savaş ilan etme hakkını geri almak için en önemli adımı kabul edilen coğrafi operasyonların süresi ve kapsamı üzerinde kısıtlamalar getirebilen, terörle mücadele kapsamında ABD başkanlarına verilen yetkileri değiştiriyor.

Kongre, bugün ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden yetkililerle birlikte DEAŞ ve diğer terörist gruplara karşı yürütülen operasyonlarda askeri güç kullanımı ve savaş yetkisi değişikliğini görüşmek için bir oturum düzenliyor.

Kongre, Irak’taki savaş 2002’de başlatıldığından bu yana askeri güç kullanmaya yetki vermedi. Ancak, son 15 yıldaki ABD askeri harekatının yasal gerekçeleri, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra el-Kaide ve bağlantılı gruplara karşı yürütülen operasyon en eski özel bir yetkiydi.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis, yönetimin askeri güç için yeni bir yetkiye ilişkin görüşleri üzerine yapılan duruşmada ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi önünde şahitlik yapacak.

4 ABD askeri Nijer’de öldürüldükten sonra korku bu ay arttı. Bazıları Pentagon’un bu pusu hakkında yeterli bilgi vermediğinden şikayet etti.

Yetkilerin değiştirilmesini destekleyen Demokrat Senatör Tim Kaine Nijer süreciyle bağlantılı olarak Kongre görevlilerinin gizli bir sunumuna katıldıktan sonra perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada; “Nijer ve Afrika’da geniş çapta gerçekleşen olaylar, yeni bir yetkiye olan ihtiyacı gösteriyor” dedi. Eski yetkilendirmenin zaman veya coğrafi aralıklarla sınırlı olmadığını belirten Kaine, başkanların stratejilerini Kongre ya da Amerikalılara herhangi bir açıklama yapmadan istedikleri yerde savaş açmasına izin verildiğini ifade etti.

Kaine “Amerikalılar ABD’nin Afrika’daki operasyonlarının boyutu ve ABD kuvvetlerinin sayısı karşısında şaşkına uğrayacaklarına inanıyorum” diyerek oturum sırasında bunu gündeme getireceğini de sözlerine ekledi.

Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John McCain, geçtiğimiz hafta, Beyaz Saray’ın Nijer saldırısının detayları konusunda net olmaması nedeniyle bir çağrı bildirisi çıkarmayı araştırabilme ihtimali olduğunu söylemişti.

Yeni bir askeri güç yetkisi savunucuları, zaman ya da coğrafi sınırlama olmayan 2001 yılı savaş yetkilendirmeleri ve Başkanların Kongre ya da Amerikalılara strateji hakkında herhangi bir açıklama yapılmaksızın istediği yere savaş açmasına izin verilmesi görüşündeler.

Senato ve Temsilciler Meclisindeki Trump’a bağlı Cumhuriyetçilerin çoğunluğu yetkilendirmelerin değişmesi konusunda aralarında ayrılıyorlar.

McCain ve Senatör Lindsey Graham gibi birçok Cumhuriyetçi, Pentagon üzerinde kontolün artmasına neden olacak bir yetkilendirme için karar verilmesini istemeyerek askeri liderler ülkenin düşmanlarıyla savaşmanın en iyi yollarını belirlemeleri gerektiğini savunuyorlar.

Öte yandan birçok demokratta ABD birliklerinin savaşma nedenlerini, yerlerini ve sürelerini sınırlayan yeni bir yetkilendirme istiyorlar.