Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Kongresi’nde Filistinli ilk Müslüman kadın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Michigan eyaleti temsilcilerinden Rashida Tlaib ön seçimleri kazanarak Demokrat Parti’nin Kongre adayı oldu. Filistin asıllı Tlaib ara seçimlerde rakibi olmadığı için ABD Kongresi’ne giren ilk Müslüman kadın olacak.

ABD’nin Michigan eyaletinde düzenlediği ön seçimleri kazanarak partinin Kongre ara seçimlerinde adayı olmayı başaran Filistin kökenli Rashida Tlaib, ABD siyasi tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Tlaib’in Aralık ayında cinsel taciz iddiaları nedeniyle istifa eden milletvekili John Conyers’in koltuğuna oturması beklenirken, 6 Kasım 2018 tarihinde yapılacak genel seçimlerde Tlaib’in karşısında Cumhuriyetçi aday olmayacağı için 42 yaşındaki siyasetçinin doğrudan Amerikan Kongresi’ne girecek isim olması umuluyor.

Tlaib’in aday olacağı 13. Bölge, demokratların en güçlü kalelerinden biri.

İlk Müslüman kadın olacak

Tlaib, Kasım ayındaki genel seçimleri kazandığı takdirde ABD Kongresi’nin ilk Müslüman kadın üyesi olacak.

Rashida Tlaib 2008 yılında Michigan Eyaleti Temsilciler Meclisi’ne girerek Missouri Eyaleti temsilcisi Jamilah Nasheed’den sonra ülke genelinde devletin yasama organında görev yapan ikinci Müslüman kadın olmuştu.

42 yaşındaki Tlaib ön seçimlerde oyların yüzde 33,6’sını alarak rakiplerini geride bıraktı. Tlaib’e karşı yarışan Demokrat adaylar Detroit Belediye Meclisi Başkanı Brenda Jones yüzde 28.5, Westland Belediye Başkanı Bill Wild ise yüzde 14.5 oy alarak ön seçimleri kaybetti.

90’dan fazla Müslüman aday seçimlere girecek

ABD’de Kasım ayında düzenlenecek Kongre ve yerel yönetici seçimlerinde, çoğunluğu Demokratlardan olmak üzere 90’dan fazla Müslüman adayın yarışacağı belirtiliyor.

Tlaib’in seçim kampanyası direktörü Andy Gauderes, “Bu akşamki seçimlerin galibi Kasım ayında yapılacak olan bir sonraki seçimleri de kazanacak. Bu konu da şüphe yok. Rashida’nın karakterinin büyük bir yansıması Alexandria Ocasio-Cortez’de görünüyor. Demokratik kurumun sorumluluğunu almaktan korkmayan ilerici insanlar dalgasının bir parçası olduğumuzu hissediyoruz” dedi.

“Benim gücümün çoğu Filistinli olmaktan geliyor”

Öte yandan, dün saat 3’te sonuçların açıklanmasından sonra konuşan Rashida, “Ülkenin dört bir yanındaki insanların prensiplerimizden vazgeçmemize gerek olmadığını bilmelerini istiyorum. Bu ülkenin en temel esaslarından biri de herhangi bir makama gelmek için kimliğinizden vazgeçmenizin gerekmemesidir. Benim gücümün çoğu Filistinli olmaktan geliyor. Sökülmesi gereken ırkçı ve baskıcı bir yapıya karşı savaşacağım. Bugün elimizde olanlardan daha iyisini hak ediyoruz. Mevcut yönetimden çıkan Amerikan karşıtı her kararı savunacağım. Büyükannem bana, “Bunu yapamazsın” benzeri zorbalıklara izin vermemem gerektiğini söyledi” açıklamasında bulundu.

Trump’a tepkisi sonucu gözaltı

Tlaib, ABD Başkanı Donald Trump’ın Detroit’te 2016 yılında yaptığı konuşmayı “Çocuklarımız daha iyisini hak ediyor” diyerek bölmüştü. Trump’a “ABD anayasasını okumalısın” diye tepki gösteren Tlaib, bu eylemi nedeniyle güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarılarak gözaltına alınmıştı.

Tlaib, daha sonra başından geçenleri CNN televizyonuna anlatırken, “Annem, ulusal televizyon yayınında gözaltına alınmama çok üzüldü. Gözaltına alındım. Ama sorun değil. Yapabileceğim en Amerikalı şeyi yaptım” ifadesini kullanmıştı.

2018’de eyalet valiliği için adaylığını koyan kadın sayısı, 1994 yılındaki rakamlara oranla iki kat artarken, Temsilciler Meclisi’nin bu yılki kadın adaylarının sayısı her zamankinden yüzde 60 daha yüksek.