Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Kongresi’nden Macron’a konuşma yapma daveti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Washington’a yaptığı ziyaret sırasında 25 Nisan’da ABD Kongresi’ne hitap edeceğini duyurdu.

Paul Ryan, “Fransa sadece en eski müttefikimiz değil, en yakın arkadaşımız. Bu, iki ülke arasındaki tarihi ilişkiyi derinleştirmek ve yeniden teyit etmek için özel bir fırsat” açıklamasında bulundu. Ryan sözlerine şöyle devam etti: “25 Nisan’da yapılacak olan ortak toplantıda Başkan Macron’u Capitol’da görmeyi dört gözle bekliyorum.”

Macron, 24 ve 25 Nisan’da Başkan Donald Trump’ın davetlisi olarak devlet ziyaretinde bulunacak.

François Hollande hariç, Beşinci Cumhuriyet’in bütün cumhurbaşkanları, Washington’un yakın müttefikleri için ayrılmış bir onur olan ABD Kongresi’ne konuşmalar yaptılar. 1976’da Valery Giscard d’Estaing ise İngilizce bir konuşma yapmıştı.

Öte yandan, Fransa’da sendikalar bugün “kara gün” için hazırlanıyorlar. 140’dan fazla tren, uçak, metro ve kamu hizmeti Macron’un reformlarına karşı gösteri düzenleyecek.

Fransa’nın SNCF’sinde, yüksek hızlı trenlerin yalnızca yüzde 40’ı, şehirlerarası uçuşların yüzde 25’i ve trenlerin yüzde 50’si iller arasında faaliyet gösterecek. Dört Eurostar uçuşu ise iptal edildi.
Tren çalışanları, demiryolu sektörüne yönelik değişikliği protesto etmek için personel ile greve ve gösterilere katılacak.

Paris metrosu ve bazı banliyö tren hatlarının operatörleri de toplu taşıma hizmetini desteklemek için grev çağrısına dahil edildi. Ancak metro ve otobüslerde ulaşım neredeyse normal olacak ve banliyö hatlarında dört trenden üçü çalışacak.

Hava cephesinde ise, Paris’ten yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Roissy, Orly ve Bouffet havaalanlarından gelen ve çıkış yapan uçakların yüzde 30’u, hava trafik kontrolörleri tarafından yapılan bir grevden sonra iptal edildi.

Air France, Roissy’ye gidiş-geliş uçaklarının yüzde 75’ini ve Orly’den gelen kısa uçuşlarının yüzde 60’ını karşılamayı planlıyor. Bunun karşılığında, şirket tüm uzun uçuşlarını sürdürecek.