Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Kongresi’ne nefret söylemi ile mücadele için yasa tasarısı sunuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki medya kaynaklarının, aktardığı bilgilere göre, aralarında Müslüman Kongre Üyesi Keth Allison’un da bulunduğu ABD Kongresi üyeleri, ülkede nefret söylemiyle mücadele alanında yeterli yasaların olmaması nedeniyle, nefret söylemiyle mücadele için Kongre’ye yasa tasarısı sunacak. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda, ABD’de özellikle Müslümanlara yönelik nefret söyleminin arttığını belirtmişti.

Washington Post Gazetesi’nde, dün yer alan haberde, ABD’deki mevcut yasalarda bulunan boşlukların, nefret suçu sayısının az gibi görünmesine sebep olduğuna işaret edildi. FBI, raporda yer verilen rakamların, şikayetler ve suçlar arasında yapılan kıyaslar sonucunda elde edildiğini açıkladı. Bu rakamlara, nefret söyleminin anlamı konusunda görüş ayrılığının yaşandığı eyalet polisi bürolarından elde edilen verilerle ulaşıldığı ifade edilmişti.

Haberde, Federal yasalarda nefret suçuna yüklenen anlamın, eyalet yasalarıyla aynı olmadığına dikkat çekilerek, insan hakları kurumlarının, eyalet kanunlarını da düzenleyecek bir federal kanun çıkarması için Kongre’ye baskı yaptığı kaydedildi.

ABD’de yayınlanan ‘Nefret Suçları’ adlı kitabın yazarı ve aynı zamanda Kaliforniya eyaletinde bulunan San Bernadino Üniversitesi’nde Nefret Söylemi ve Radikalizm Araştırmaları Bölümü Başkanı Bryan Liwin, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “FBI tarafından yayınlanan rakamlar, Kaliforniya eyaletinde geçtiğimiz yıl çok sayıda nefret suçu işlendiğini ortaya koyuyor. Bunun sebebi, eyalet yönetiminin yaşanan nefret suçlarını kayıt altına almaya büyük önem vermesinden kaynaklanabilir. Ancak nefret suçuna karşı mücadeleye katılmayan çok sayıda eyalet var. Raporda, Missisipi ve Alabama eyaletlerinden gelen nefret suçu verileri çok düşük rakamlarla ifade ediliyor. FBI ise, geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda, en fazla nefret suçunun söz konusu iki eyalette gerçekleştiğini ifade etmişti” dedi.

FBI tarafından, geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda, ABD’de 2015 yılından sonra geçtiğimiz yıl da nefret suçu oranının artış göstermeye devam ettiği belirtilmişti. 2015 yılında, 5 bin 800 olan nefret suçunun, 6 bini aştığına vurgu yapılan raporda, nefret suçlarının yüzde 75.5’nin ırçı nefret, yüzde 21’nin dini nefret ve yüzde 17.7’sinin de cinsiyetçi nefret suçu olduğu kaydedildi.

Rapora göre, ABD’de geçtiğimiz yıl 3 bin 489 ırkçı nefret suçu işlenirken, 2015 yılında bu rakam 3 bin 398 olarak açıklanmıştı. Bu suçların büyük çoğunluğu siyahilere karşı işlenmişti. Dini nefret söylemi oranında ise, 2015 yılına göre 2016 yılında büyük bir artış gözleniyor, FBI raporuna göre, ABD’de geçtiğimiz yıl Müslümanlara yönelik nefret suçları, 2015 yılına göre yüzde 20, 2014 yılına göre yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Kaliforniya Üniversitesi Nefret Suçları Araştırma Merkezi’nin geçtiğimiz yaz aylarında yayınladığı verilere göre, ABD’deki azınlıklar arasında en çok nefret suçuna maruz kalan azınlık Müslümanlar oldu. Müslümanlara yönelik nefret suçu 11 Eylül saldırılarından bu yana sürekli olarak artış gösterdi.

ABD’de Müslümanlara yönelik nefret suçlarının tarihine dair, geçtiğimiz yıl, FBI tarafından yayınlanan raporda, ABD’de yaşayan Müslümanların 2001 yılında 481 nefret suçuna maruz kaldığı belirtilirken, Müslümanlara yönelik nefret suçlarının 2002-2014 yılları arasında gerilediği, fakat 2015 yılında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Başkanlık adaylığını açıklamasının ardından yükselişe geçtiği kaydedilmişti. Rapora göre, 2015 yılında, Müslümanlara yönelik nefret suçu yüzde 67 oranında artmıştı.

ABD’deki en büyük Müslüman Lobisi olarak gösterilen, ABD İslami İlişkileri Merkezi ise, geçtiğimiz yaz sonunda yayınladığı raporda, 3 aylık yaz döneminde, ABD’de Müslümanlara yönelik 72 taciz, 69 nefret suçu işlendiğini açıklamıştı.