Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD Konsolosluğu’nun Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması hakkında araştırma başlatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli kaynaklar, ABD Kongresi’nde çarşamba günü düzenlenecek özel bir oturumda, Tel Aviv’deki ABD Konsolosluğu’nun Kudüs’e taşınmasının tartışılacağını duyurdu.

Konuyla ilgili araştırmanın ise İsrailli sağcılar ve ABD Cumhuriyet Partisi’ndeki bir grup milletvekilinin girişimiyle yürütüleceği belirtildi. Araştırma sonuçlarının İsrail Dışişleri Bakanlığı’na gönderileceği kaydedildi.

Çalışmalar sürüyor. Kudüs Merkezi Başkanı ve İsrailli üst düzey diplomat olan Prof. Dore Gold, “ABD Konsolosluğu’nun Tel Aviv’den Kudüs’e Taşınması” başlıklı bir konferans düzenlemeye hazırlanıyor. İsrail’deki ABD Büyükelçiliği’nde düzenlenecek ABD’nin BM Büyükelçisi görevini yürüten ve İsrail’e desteğiyle tanınan John R.Bolton da katılacak.

Trump’ın Kudüs planı

ABD Başkanı Donald Trump’tan yapılan açıklamalar seçim sürecinde verdiği taahhüt doğrultusunda hayata geçirilmesi planlanan uygulamanın ertelendiği yönündeydi. Trump, geçen haziran ayında da barış sürecini ileriye götürme çabaları çerçevesinde konsolosluğun Kudüs’e taşınmaması kararını vermişti. Netanyahu bu durumu hayâl kırıklığı olarak nitelemişti. İsrail Başbakanı, büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınması fikrinin Filistinlilere ait olduğunu, Yahudi halkının ve devletinin bununla alakası olmadığını belirtmişti.

Netanyahu, açıklamasında ABD Konsolosluğu ve diğer yabancı elçiliklerin Kudüs’te bulunması gerektiğini ve İsrailli sağcıların ABD’li sağcılarla birlikte her zaman yardımlaşmaya ve ittifak kurmaya çalıştığını vurgulamıştı. Trump’ın fikir değiştirdiğine dikkat çekmişti.