Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Kübalı ailelerin göç hayalini suya düşürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Küba’ya yönelik uyguladığı yaptırımların kalkmasının ardından tartışmalar sürüyor. Kübalılar, ülkelerinde yaşadıkları yoksulluk nedeniyle ABD’ye göçün temel bir hak olduğunu savunuyor.

Tartışma, ABD’nin geçen hafta komşu adadan göç kapısını kapatmasının ardından alevlendi. Havana’daki diplomatların sayısını “gizemli saldırılar” gerçekleştiğini gerekçe göstererek azaltan Washington Yönetimi, ABD’deki ailelerine kavuşmak için bekleyen 100 bin Kübalıyı çıkmaza soktu.

Yapılan yorumlar, ABD elçiliğinin aldığı giriş vizelerini askıya alma kararının yılda 20 bin Kübalı göçmenin girişine izin veren ve 1994’te imzalanan anlaşmayı ihlal edebileceği yönünde. Zira iki ülke, doksanlı yıllarda Florida’ya ulaşmak için Kübalıların deniz yolu üzerinden yaptıkları kaçak göçleri yasalaştırma konusunda anlaşmaya varmıştı.

Karar yeni göç dalgalarını tetikleyebilir

ABD’nin vize hizmetlerini askıya almasıyla vizesi olmayanların Küba’ya iade edilmesinin önü açıldı. Karar, Kübalı göçmenlere vizesiz oturma izni olanağı sunan “kuru ayak-ıslak ayak” politikasının durdurulmasından dokuz ay sonra geldi.

Ancak iki ülkenin uzmanlarına göre, özellikle de Küba’da ekonomik koşulların bozulması durumunda, yasal olarak göçmenlik hizmetlerinin ani bir şekilde askıya alınması yeni göç dalgalarını tetikleyebilir.

Bu bağlamda 1999’dan 2002’ye kadar ülkesinin Havana’daki çalışmaları ile ilgilenen ve Küba ilişkileri konusunda uzman sayılan ABD’li diplomat Vicki Huddleston, Kübalıların önlerine set çekilmesi sebebiyle yeni göçler yaşanabileceği konusunda uyarısında bulundu. Ayrıca ülkelerini terk etmek isteyen büyük kalabalıklar olduğuna, ABD’ye giriş vizeleri çıkartılmasıyla birçok Kübalı için umut ışığı oluştuğuna” dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, Kasım 2016’dan itibaren göç bekleme listesindeki Kübalıların sayısı 106.351’e ulaştı. Ancak Amerikalılar, özellikle de Küba’daki elçilikteki diplomatların sayısı düştükçe, krizle nasıl başa çıkılacağı konusunda bir açıklamada bulunmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, öğrencilerin geçici vizeler için başvuruda bulunulabileceğini duyururken, olağan göçmenlik vizelerinin nasıl alınacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.